LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2017-04-11
Parengta 2014–2016 m. radono patalpose tyrimų apžvalga

     Radonas yra radioaktyviosios dujos, kurios kyla iš grunto ir kaupiasi uždarose erdvėse bei pastatuose. Didžiausią žmogaus apšvitos dalį lemia radono skilimo produktai, ypač polonis (214Po, 18Po), švinas (214Pb) ir bismutas (214Bi), kurie, skirtingai nuo radono, yra kietosios medžiagos. Radono į plaučius patenka kvėpuojant. Iškvepiant radonas iš kvėpavimo takų pasišalina, tačiau didelė jo skilimo produktų dalis nusėda ant kvėpavimo takų. Skildami alfa dalelėmis, jie švitina kvėpavimo takų epitelį, gali pažeisti ląsteles ir lemti kvėpavimo takų, plaučių vėžinių susirgimų atsiradimą bei genetinius pakitimus ateinančiose kartose. Jeigu žmogus rūko patalpose, kuriose yra didelė radono koncentracija, rizika susirgti plaučių vėžiu ne tik rūkančiajam, bet ir aplinkiniams yra 20 kartų didesnė.

 

    Lietuvoje, kaip ir kitose pasaulio šalyse, gyventojas apie vieną trečiąją visos apšvitos patiria nuo radono patalpose. Šių dienų naujausi epidemiologiniai tyrimai rodo, kad radono sukeltų plaučių vėžinių susirgimų daugėja.

 

    Vykdant Radono patalpose nulemtos gyventojų apšvitos bei vėžinių susirgimų rizikos tyrimų sudarant Lietuvos radono žemėlapį 2014–2016 m. programą, radono patalpose tyrimai atlikti Jurbarko, Kalvarijos Pagėgių, Šakių, Šilutės, Tauragės ir Vilkaviškio rajonų savivaldybių teritorijose esančiuose 111-oje individualiųjų gyvenamųjų pastatų, 15-je Vilniaus miesto mokymo ir ugdymo įstaigų, 21-ame Utenos ir Ukmergės rajonų savivaldybių teritorijose esančiame gyvenamajame pastate. Pagal gyventojų prašymus atlikti tyrimai 16-oje gyvenamųjų pastatų, 1-je darbo vietoje ir 1-je mokymo įstaigoje.

 

    Tirtuose pastatuose, išskyrus 2 gyvenamuosius pastatus Jurbarko ir Ukmergės rajonų savivaldybių teritorijose, radono patalpose tūrinis aktyvumas neviršijo Lietuvoje nustatytų leidžiamų lygių. Pastatų, kuriuose nustatytas leidžiamus lygius viršijantis radono tūrinis aktyvumas, šeimininkai buvo informuoti apie radono keliamą riziką, jiems pasiūlyta įdiegti radono mažinimo priemones – užsandarinti rūsio patalpas, kad radono nepatektų iš grunto. Po sandarinimo darbų atlikus pakartotinius radono patalpose tyrimus nustatyta, kad radono tūrinis aktyvumas patalpose labai sumažėjo.

 

     Vykdant programą buvo atnaujintas Lietuvos radono žemėlapis (https://fusiontables.google.com/DataSource?docid=1P7K8vwd6khGs6R9fdCrnJqQulzYk3DBvnbh2bslu#map:id=3), kuriame atvaizduotas vidutinis radono tūrinis aktyvumas kiekvienos savivaldybės teritorijoje. Šis žemėlapis gali būti naudojamas radono patalpose rizikai vertinti, planuojant naujų gyvenamųjų namų statybas. 2008–2016 m. radono patalpose tyrimų duomenys išsiųsti EK Jungtinių tyrimo centro Aplinkos ir tvarkymo institutui ir duomenis galima matyti atvaizduotus Europos radono žemėlapyje.1–2 pav. Europos radono žemėlapis

 

      2014–2016 m. atlikus radono tūrinio aktyvumo tyrimus nustatyta didesnė, nei anksčiau vidutinė radono tūrinio aktyvumo vertė. Tai lėmė tiek statistiškai patikimesni tyrimai, tiek pastaraisiais metais vykdoma pastatų renovacija, kurios metu keičiami langai, apšildoma pastato išorė, tačiau daugeliu atvejų nekeičiama ventiliacijos sistema. Tyrimų rezultatai rodo, kad gyventojų apšvita dėl radono patalpose kinta statybose naudojant naujausias technologijas. Išlieka tendencija, kad senos statybos gyvenamuosiuose pastatuose, pastatytuose iki 2000 m., yra didesnis radono patalpose tūrinis aktyvumas. Atlikę radono patalpose tyrimus naujuose pastatuose, galime pasidžiaugti, kad naudojamos šiuolaikinės technologijos efektyviai apsaugo gyventojus nuo radono apšvitos patalpose. Nors Lietuvoje radono tūrinio aktyvumo vidutinė vertė patalpose nėra didelė, bet ji kasmet gali lemti apie 180 žmonių mirčių nuo kvėpavimo takų ir plaučių vėžio.

 

    Programos vykdymo metu nustatyta, kad daugumoje naujai pastatytų gyvenamųjų pastatų buvo laikytasi statybos techniniuose reglamentuose nurodytų reikalavimų dėl patalpų oro kokybės užtikrinimo, taip pat ir dėl radono, tačiau būtina gilinti architektūros, statybos inžinierių, visuomenės sveikatos specialistų žinias apie radono keliamą riziką. Organizuotas susitikimas su statybos inžinieriais, ateityje planuojama organizuoti bendrus seminarus, susitikimus ar kitokio pobūdžio kvalifikacijos kėlimo renginius.

 

    Tyrimais nustatyta radono tūrinio aktyvumo patalpose didėjimo tendencija, todėl Lietuvos teritorijoje būtina vykdyti nuolatinę valstybės lygio radono sukeliamos apšvitos stebėseną, siekiant apsaugoti gyventojus nuo jonizuojančiosios spinduliuotės apšvitos, tuo pačiu gerinti jų gyvenimo kokybę.

 

    Su ataskaita galite susipažinti čia.


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08221, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 210 5816 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. (8 37) 33 3760 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. (8 46) 38 3308 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. (8 41) 52 4644 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)