LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2018-08-31
Atlikta darbuotojų, patiriančių profesinę apšvitą, atskirų profesijų grupių 2017 metų gautų individualiųjų dozių analizė

     Radiacinės saugos centro specialistai kasmet analizuoja darbuotojų, patiriančių profesinę apšvitą (toliau – darbuotojai), atskirų profesijų grupių gautas metines individualiąsias dozes bei vertina jų efektines ir lygiavertes dozes.

 

     Nuolatiniai profesinės apšvitos dozių tyrimai ir gautų efektinių bei lygiaverčių dozių vertinimo rezultatai padeda veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais vykdytojams optimizuoti darbuotojų radiacinę saugą ir nustatyti, kokių radiacinės saugos priemonių reikia imtis apsaugant juos nuo neigiamo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio.

 

     Valstybės jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ir darbuotojų apšvitos registro duomenimis, 2017 m. užregistruota 5 450 Lietuvos darbuotojų, dirbančių asmens sveikatos priežiūros, branduolinės energetikos, pramonės, veterinarijos, mokslo ir mokymo bei kitose įstaigose, individualiųjų dozių. Vidutinė darbuotojo gauta efektinė dozė buvo 0,37 mSv. Profesinės apšvitos stebėsenos rezultatai rodo, kad didžiausias apšvitos dozes dėl darbo specifikos gauna intervencinės radiologijos darbuotojai ir dėl išmontuojamoje Ignalinos atominėje elektrinėje atliekamų darbų – branduolinės energetikos darbuotojai. Didžiausia gydytojo intervencinio kardiologo gauta efektinė dozė siekė 14,7 mSv. Branduolinės energetikos darbuotojo užregistruota didžiausia dozė buvo 17,7 mSv.

 

   Intervencinės radiologijos darbuotojų, atliekančių intervencines procedūras, ir branduolinės medicinos darbuotojų, dirbančių su radiofarmakologiniais preparatais, vertinta ne tik viso kūno, bet ir atskirų kūno dalių (galūnių ir akių) patiriama apšvita. Šių sričių darbuotojų vidutinė rankų gauta lygiavertė dozė buvo 10,6 mSv. Didžiausia rankos lygiavertė dozė 90 mSv buvo užregistruota intervencinės radiologijos procedūras atliekančiam gydytojui. Didžiausia branduolinės medicinos radiologijos technologo rankos lygiavertė dozė siekė 88 mSv. Darbuotojų akių apšvita buvo įvertinta remiantis Radiacinės saugos centro direktoriaus patvirtintomis rekomendacijomis. Intervencinės radiologijos gydytojų vidutinė akies lęšiuko gauta lygiavertė dozė buvo 3,2 mSv, didžiausia – 14,6 mSv. Intervencinės radiologijos operacinės slaugytojų vidutinė akies lęšiuko gauta lygiavertė dozė buvo 0,9 mSv, didžiausia – 4,3 mSv. Branduolinės medicinos darbuotojų akies lęšiuko metinė vidutinė lygiavertė dozė buvo 0,4 mSv, didžiausia – 3,3 mSv.

 

    Atlikus darbuotojų metinių apšvitos dozių analizę ir vertinimą nustatyta, kad darbuotojų gautos viso kūno, akių ir galūnių metinės apšvitos dozės neviršijo Lietuvos norminiais teisės aktais nustatytų ribinių dozių. Lietuvos darbuotojo vidutinė metinė efektinė dozė buvo apie 0,37 mSv, tai sudarė apie 2 proc. nustatytos metinės vidutinės ribinės efektinės dozės (20 mSv). Apšvitos dozes, didesnes už 1 mSv (gyventojams nustatytą ribinę efektinę dozę), gavo 383 darbuotojai, iš jų 43 darbuotojai gavo apšvitos dozes, didesnes už 6 mSv. Kaip ir kiekvienais metais, didžiausias apšvitos dozes gavo intervencinės radiologijos ir branduolinės energetikos darbuotojai.

 

    Daugiau informacijos apie darbuotojų atskirų profesijų grupių patirtą profesinę apšvitą galima surasti ataskaitoje.


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)