LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2018-11-20
Mokymo medžiaga apie gamtinių radioaktyviųjų radono dujų problemą ir jos sprendimo būdus prieinama viešai

    Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) parengė ir savo interneto svetainėje paskelbė mokymo medžiagą, skirtą gamtinių radioaktyviųjų radono dujų problemai aptarti ir jai spręsti.

    Bendradarbiaujant su Pasaulio sveikatos organizacija parengti šeši moduliai, skirti aukštųjų mokyklų ir kolegijų studentams, mokytojams, valstybinėms institucijoms, visuomenės sveikatos, ekologijos ir viešųjų ryšių specialistams. Skaidrės papildytos aiškinamuoju tekstu pastabų skyriuje. Patvirtinti mokymo moduliai gali būti kopijuojami, platinami, rodomi, naudojami pranešimuose nekomerciniais tikslais, pateikiant nuorodą į TATENA.

    Paminėtina, kad radonas yra radioaktyviosios dujos, kurios natūraliai susidaro skylant uranui dirvožemyje, uolienose ar vandenyje. Radono dujų negalima pamatyti, užuosti ar pajusti jų skonio. Kai radonas patenka į statinį, jis gali kauptis jame, o padidėjęs šių dujų kiekis gali tapti žmonių sveikatos problema. Radonas į statinį gali patekti pro bet kurią nesandarią vietą, kur statinio konstrukcijos susisiekia su dirvožemiu: įtrūkimai pamatų sienose ir grindų plokštėse, konstrukcinės sąvaros ar tarpai, kanalizacijos vamzdžiai, grindų drenažai, šuliniai ar kitos ertmės pastato viduje. Pagrindinė rizika sveikatai, susijusi su ilgalaikiu radono poveikiu, yra rizika susirgti plaučių vėžiu. Rizikos lygis priklauso nuo radono aktyvumo koncentracijos ir poveikio trukmės.

    TATENA parengtą mokymo medžiagą galima rasti čia. https://www.iaea.org/topics/radiation-protection/radon/training-material.

 

    Radiacinės saugos centras jau 20 metų atlieka radono patalpų ore, grunte ir geriamajame vandenyje tyrimus, vertina gyventojų dėl radono gaunamą apšvitą. Europos Tarybos direktyvų, Tarptautinės atominės energijos agentūros pagrindinių saugos standartų, Pasaulio sveikatos organizacijos leidinių nuostatos yra perkeltos į Lietuvos Respublikos teisės aktus ir pilnai įgyvendintos.

    Apie radono problemą yra parengtos publikacijos, kurias galima rasti Radiacinės saugos centro interneto svetainės skiltyje Leidiniai:

  • G. Morkūnas, L. Pilkytė, J. Plyčiuraitienė-Plyčienė, G. Akerblom, B. Clavensjö (2002) „Radonas patalpose. Jo kiekio mažinimo būdai", LĮ „Kriventa“, Vilnius, 12 p.
  • „Ar pavojingas radonas. Ką reikia žinoti kiekvienam“.
  • „Radonas ir plaučių vėžys: ką reikia žinoti?“.
  • Radiacinės saugos centro informacinis biuletenis Nr. 2 (2008).(Radonas patalpose. Kosminė spinduliuotė. išorinė apšvita. Gamtinės kilmės radioaktyviųjų medžiagų lemiamos apšvitos įvertinimas. Radonas ir rūkymas).

    Radiacinės saugos centro interneto svetainės skiltyje „RSC ataskaitos“ galima susipažinti su Radono patalpose nulemtos žmonių apšvitos vertinimo 2017–2023 metų programos 2017 m. ataskaita, informacijos apie kiekvienais metais atliktą veiklą vertinant gyventojų gautą apšvitą dėl radono galima rasti Radiacinės saugos centro veiklos metinėse ataskaitose, o skiltyje „Gyventojams“ galima susipažinti su Lietuvos radono žemėlapiu.

 


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)