LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2019-02-28
Gyventojai nuolat patiria išorinę apšvitą

   

    Mus visus nuolat veikia gamtinės kilmės jonizuojančioji spinduliuotė – kosminė spinduliuotė, pasiekianti iš Visatos bei Saulės paviršinių sluoksnių, spinduliuotė, sklindanti iš sausumos grunto, vandens telkinių ir ore esančių radionuklidų. Be gamtinės kilmės apšvitos gyventojai patiria apšvitą ir iš dirbtinių jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių. Dirbtinės kilmės radionuklidai patenka į aplinką iš objektų, savo veikloje naudojančių branduolines ar radioaktyviąsias medžiagas. Didžiausias toks objektas Lietuvoje yra uždaroma Ignalinos atominė elektrinė (toliau – AE). Radioaktyviosios medžiagos taip pat į aplinką patenka iš ligoninių ir mokslinių tyrimų įstaigų. Kai kurios radioaktyviosios medžiagos dėl ilgos pusėjimo trukmės sukelia ilgalaikį poveikį aplinkai, pavyzdžiui, po 1986 m. įvykusios Černobylio AE avarijos vis dar stebimas dirvožemio radioaktyvusis užterštumas.

   

   Siekdami įvertinti, kokią įtaką Lietuvos gyventojų apšvitai turi įvairios kilmės jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai, Radiacinės saugos centro specialistai kasmet analizuoja radiologinių tyrimų rezultatus, gautus Radiacinės saugos centre ir kitose radiologinius tyrimus atliekančiose institucijose. Lietuvos gyventojo patirtos apšvitos sudedamosios dalys pateiktos paveikslėlyje.Lietuvos gyventojo patirtos apšvitos sudedamųjų dalių procentinė išraiška

 

    Radiacinės saugos centro specialistai, norėdami nustatyti, kokią visos gyventojų patiriamos apšvitos dalį sudaro iš aplinkos gauta išorinė apšvita, kasmet atlieka aplinkos dozės ekvivalento matavimus. Jau daug metų šie matavimai atliekami didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Analizuojant uždaromos Ignalinos AE įtaką gyventojų apšvitai, tokie pat matavimai atliekami aplink Ignalinos AE 50 km zonoje ir palyginimui Kupiškio rajone. Atsižvelgiant į tai, kad Baltarusijoje Astrave planuoja pradėti veiklą Baltarusijos AE, nuo 2017 m. išplėsta stebėsena 10 naujų stebėsenos taškų Vilniaus apskrityje palei Baltarusijos sieną 50 km spinduliu nuo Baltarusijos AE. Iš viso per metus atliekama apie 700 aplinkos dozės ekvivalento matavimų.

 

    Aplinkos dozės ekvivalentai matuojami termoliuminescenciniais dozimetrais. Matavimo trukmė – šeši mėnesiai. Viename matavimo taške matuojama dviem termoliuminescenciniais dozimetrais. Sukauptos dozės nuskaitomos naudojant termoliuminescencinių dozimetrų nuskaitymo įrangą.

 

    Išsamūs aplinkos radiologinės būklės stebėsenos rezultatai kasmet pateikiami ataskaitose, su kuriomis susipažinti galima Radiacinės saugos centro interneto svetainėje adresuwww.rsc.lt→RSC ataskaitos, kas pusmetį atnaujinamus aplinkos dozės ekvivalento matavimų rezultatus galima rasti www.rsc.lt→Atviri duomenys→Vidutinė aplinkos dozės galia Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio miestuose bei Ignalinos ir Kupiškio rajonuose.

 

    Tarptautinio Jungtinių Tautų mokslinio komiteto jonizuojančiosios spinduliuotės poveikiui tirti duomenimis, žmogus lauke praleidžia apie 20 proc. savo laiko. Atsižvelgus į tai nustatyta, kad Lietuvos gyventojas dėl išorinės apšvitos lauke gauna apie 0,14 mSv efektinę dozę.

 

    Remiantis matavimų rezultatais, Lietuvoje gyventojų iš aplinkos patiriama apšvita yra artima daugeliui kitų panašios geografinės platumos bei panašaus ekonominio išsivystymo šalių gyventojų patiriamai išorinei apšvitai.2018 m. įvairiose Lietuvos vietovėse išmatuotas metinis vidutinis aplinkos dozės ekvivalentas (mSv)


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)