LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2019-03-12
Radiacinės saugos centras stiprina pajėgumus biologinės dozimetrijos srityje

    Radiacinės saugos centras (toliau – RSC) prisijungė prie Pasaulio sveikatos organizacijos įkurto tarptautinio biologinės dozimetrijos tinklo WHO BioDoseNet, vienijančio daugiau nei 65 skirtingų šalių įstaigas, atliekančias biologinę dozimetriją. Šis tinklas glaudžiai bendradarbiauja su Tarptautinės atominės energijos agentūros (toliau –TATENA) reagavimo pagalbos tinklais, daug dėmesio skiria apšvitos nustatymo pajėgumams šalyse narėse kurti ir stiprinti, efektyviam tarptautiniam bendradarbiavimui harmonizuojant taikomus metodus, kokybės tobulinimui, keitimuisi informacija, žiniomis ir patirtimi užtikrinti.

 

    Tvari tarptautinė biologinės dozimetrijos infrastruktūra leistų pažangiausiais biologinės dozimetrijos metodais tiksliai ir greitai įvertinti patirtą apšvitą didelio mąsto ekstremalios situacijos atveju bet kurioje pasaulio šalyje. Įsteigta gana daug tarptautinių, regioninių ir nacionalinių biologinės dozimetrijos tinklų, pasiruošusių reaguoti į radiologines ir branduolines avarijas. Vieni didžiausių tinklų yra TATENAʼos reagavimo pagalbos tinklas IAEA RANET, WHO BioDoseNet bei pagal Europos atominės energijos bendrijos (Euratomo) septintąją programą įkurtas parengties ir reagavimo į didelio mąsto ekstremalias situacijas Europos regione biologinės dozimetrijos tinklas RENEB (angl. Realising the European Network of Biodosimetry).

 

    Nors nuolat vykdoma radiacinės saugos būklės stebėsena ir taikomi apsaugomieji veiksmai, negalima atmesti neplanuotos ar nekontroliuojamos žmonių ir aplinkos apšvitos tikimybės (radiologinės avarijos, teroristinių išpuolių panaudojant radioaktyviąsias ar branduolines medžiagas, radiacinės saugos reikalavimų nesilaikymo dirbant jonizuojančiosios spinduliuotės aplinkoje ir pan.).

 

   Tais atvejais, kai apšvitos neįmanoma nustatyti fizikiniais metodais, o klinikinių požymių įvertinimas nesuteikia vienareikšmiško atsakymo, vienintelis būdas diagnozuoti apšvitą ir jos dydį yra biologinė dozimetrija, kurią atliekant analizuojami sukelti ląstelių pokyčiai žmogaus organizme. Atliekant nukentėjusiųjų medicininį rūšiavimą, t. y. asmenų, kuriems būtina skubi medicininė pagalba, identifikavimą atsižvelgiant į patirtą apšvitą radiologinių ar branduolinių avarijų atveju biologinė dozimetrija leidžia nustatyti individualią apšvitą iki pasireiškiant gyvybei pavojingiems simptomams. Šis apšvitos nustatymo būdas taip pat leidžia patikimai identifikuoti pseudo simptomus, dažnai pasireiškiančius dėl patirto streso, baimės dėl jonizuojančiosios spinduliuotės keliamo pavojaus sveikatai ir pan., nuraminti žmones pagrįstai paneigiant apšvitos galimybę ir taip sustiprinti jų pasitikėjimą, kas yra labai svarbu efektyviai valdant krizines situacijas. Todėl biologinė dozimetrija, kartu su fizikiniais metodais ir klinikiniu vertinimu tampa neatsiejama parengties ekstremalioms situacijoms dalimi.

 

   Atsižvelgdamas į egzistuojančias radiologines grėsmes, Lietuvos pasienyje statomos Baltarusijos atominės elektrinės keliamą pavojų kaimyninių šalių gyventojams ir dėl to augančią Lietuvos kaip vienintelio biologinės dozimetrijos paslaugų teikėjo Baltijos šalyse atsakomybę, RSC ypatingai daug dėmesio skyrė pajėgumams stiprinti apšvitos biologinės dozimetrijos metodais nustatymo srityje. Nuo 2015 m. RSC kartu su kitais 22 nariais iš 16 skirtingų Europos šalių dalyvauja RENEB veikloje ir sėkmingai atliko dvejus palyginamuosius tyrimus, skirtus palaikyti kvalifikaciją ir darbo kokybę biologinės dozimetrijos metodais nustatant apšvitą, bei dalyvavo tinklo narių parengties patikrinime TATENAʼos organizuotų avarinės parengties pratybų ConvEx–3 (2017) ir ConvEx–2 (2018) metu.

 

    Sėkminga penkerių metų RSC veikla biologinės dozimetrijos srityje ir sukauptas techninis ir profesinis potencialas Lietuvai suteikia galimybę ne tik patenkinti nacionalinius poreikius biologinės dozimetrijos metodais nustatant avarinę apšvitą, bet ir suteikti kitoms šalims ar gauti iš RENEB ir WHO BioDoseNet techninę pagalbą branduolinės ar radiologinės avarijos atveju.


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)