LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2019-04-29
Avarinė ir nenumatytoji apšvita atliekant medicininės radiologijos procedūras

    Visame pasaulyje kasdien atliekama daugybė medicininės radiologijos procedūrų (spindulinės diagnostikos, intervencinės radiologijos ir spindulinės terapijos). Atliekant tiek daug medicininės radiologijos procedūrų pasitaiko klaidų, kai negaunama reikiamos diagnostinės informacijos (tyrimą tenka kartoti), gydymo nauda neatitinka planuotų lūkesčių, arba pacientai gauna didesnes apšvitos dozes nei turėjo. Kartais pacientai gali gauti apšvitos dozes, dėl kurių atsiranda pakenkimų. Tokiais atvejais patiriama apšvita vadinama avarine arba nenumatytąja apšvita. Siekiant sumažinti avarinės ir nenumatytosios apšvitos atvejų, turi būti taikomos prevencinės priemonės.

 

   Vienas iš efektyviausių būdų išvengti avarinės ir nenumatytosios apšvitos bei sumažinti tokios apšvitos atsiradimo galimybes bei užtikrinti tinkamų prevencinių priemonių taikymą yra analizuoti tokius apšvitos atvejus, įvykusius asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (toliau – ASPĮ), bei naudotis kitų ASPĮ patirtimi juos valdant.

 

   ASPĮ, atliekančios medicininės radiologijos procedūras, yra parengusios procedūras, kaip registruoti avarinės ir nenumatytosios apšvitos atvejus bei kriterijus jiems klasifikuoti. Avarinės ir nenumatytosios apšvitos atvejai analizuojami numatyta tvarka, šio proceso metu nustatomos priežastys ir pataisomosios priemonės bei numatoma, kaip nustatytos pataisomosios priemonės bus taikomos, kad tokių atvejų nepasikartotų. Kad kiekvienai įstaigai būtų prieinama kitų ASPĮ (taip pat ir iš kitų šalių) patirtis valdant avarinės ir nenumatytosios apšvitos atvejus, ASPĮ skatinamos registruotijuos Tarptautinės atominės energijos agentūros (toliau – TATENA) sukurtose avarinės ir nenumatytosios apšvitos atvejų registravimo sistemose kaip SAFRON (spindulinės terapijos) bei SAFRAD (spindulinės diagnostikos ir intervencinės radiologijos).

 

   Avarinės ir nenumatytosios apšvitos atvejai medicininėje radiologijoje yra pasaulinė problema, todėl TATENA kartu su kitomis tarptautinėmis organizacijomis organizuoja įvairius renginius (konferencijas, mokymus, darbinius seminarus) ir leidžia leidinius apie avarinės ir nenumatytosios apšvitos atvejus, jų atsiradimo priežastis ir valdymą. Renginių ir leidinių tikslas – pasidalyti gerąja patirtimi valdant avarinės ir nenumatytosios apšvitos atvejus ir sumažinti jų kiekį.

 

    Dar 2012 m. TATENA ir Pasaulio sveikatos organizacija organizavo tarptautinį renginį Bonn Call for Action, kurio tikslas buvo skatinti bendradarbiauti tarpusavyje visas pasaulio valstybes, ASPĮ, tyrimų centrus, tarptautines organizacijas ir įrangos gamintojus sprendžiant su radiacine sauga susijusias problemas medicinoje. Renginio metu buvo numatyta 10 svarbiausių žingsnių, kuriuos reikėtų įgyvendinti per artimiausią dešimtmetį, siekiant užtikrinti radiacinę saugą medicinoje. Vienas jų – stiprinti radiacinės saugos kultūrą, oavarinės ir nenumatytosios apšvitos atvejų valdymas medicininėje radiologijoje yra labai svarbi jos dalis, siekiant užtikrinti pacientų radiacinę saugą. Radiacinės saugos centras skatina vystyti radiacinės saugos kultūrą ASPĮ bei taikyti avarinės ir nenumatytosios apšvitos atvejų valdymo priemones. Darbuotojai turėtų būti skatinami neslėpti, o registruoti ir pagal nustatytus kriterijus klasifikuoti avarinės ir nenumatytosios apšvitos atvejus, juos analizuoti, nustatyti pataisomuosius veiksmus bei šiuos veiksmus taikyti mažinant tokių atvejų kiekį kasdieninėje praktikoje.

 

    Daugiau informacijos apie SAFRON ir SAFRAD avarijų ir nenumatytosios apšvitos atvejų registracijos sistemas bei prisijungimą prie jų galite rasti paspaudę nuorodas:

 

SAFRON (https://www.iaea.org/resources/rpop/resources/databases-and-learning-systems/safron)

 

SAFRAD (https://rpop.iaea.org/safrad/ )

 


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)