LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2019-05-28
Parengta 2018 m. maisto produktų, jų žaliavų, geriamojo vandens ir iš aplinkos patiriamos apšvitos valstybinės radiologinės stebėsenos ataskaita

   Radiacinės saugos centras parengė 2018 m. maisto produktų, jų žaliavų, geriamojo vandens, atmosferos iškritų ir iš aplinkos patiriamos apšvitos valstybinės radiologinės stebėsenos ataskaitą.

 

    Valstybinė aplinkos radiologinė stebėsena vykdoma įgyvendinant Euratomo sutarties 35 ir 36 straipsnių nuostatas bei pagal reikalavimus, nustatytus Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintoje Valstybinio radiologinio monitoringo organizavimo, vykdymo ir informacijos teikimo valstybės valdymo ir savivaldos institucijoms, Europos Komisijai bei visuomenei tvarkoje.

 

    Kadangi Lietuvoje didžiausias objektas, iš kurio dirbtiniai radionuklidai patenka į aplinką, yra Ignalinos atominė elektrinė (toliau – Ignalinos AE), maisto produktų, jų žaliavų, geriamojo vandens ir gyventojų iš aplinkos patirtų išorinės apšvitos dozių stebėsena yra sukoncentruota rytinėje šalies dalyje (Utenos, Ignalinos, Zarasų savivaldybėse).

 

    Baltarusijos AE bus naujas užterštumo radionuklidais šaltinis, kuris gali lemti papildomą apšvitą Lietuvos gyventojams. Siekiant įvertinti galimą Baltarusijos AE įtaką maisto produktų ir geriamojo vandens užterštumui radionuklidais ir gyventojų apšvitai, 2018 m. iki 100 km atstumu nuo Baltarusijos AE išplėsta valstybinė radiologinė stebėsena Vilniaus apskrityje, nes kitose savivaldybėse (Utenos, Zarasų ir Ignalinos raj.), pilnai patenkančiose į šią zoną, valstybinė radiologinė sebėsena jau vykdoma nuo 1976 m. 2018 m. buvo vertinami foniniai užterštumo radionuklidais lygiai dar neveikiant Baltarusijos AE.

 

    2018 m. tirti mėsos, žuvies, pieno, kopūstų, bulvių, grūdų ir grybų mėginiai. Tyrimų rezultatai rodo, kad maisto užterštumas ilgaamžiais 137Cs ir 90Sr radionuklidais (kurių daugiausia į aplinką pateko po Černobylio AE avarijos ir kurie pasklido Lietuvos Respublikos teritorijoje) yra nepakitęs visą pastarąjį dešimtmetį. Mėginiuose nustatoma nežymi minėtų radionuklidų aktyvumo koncentracija. Radionuklidų aktyvumo koncentracijos tirtuose mėginiuose, paimtuose Ignalinos AE galimoje įtakos zonoje, nesiskyrė nuo aktyvumo koncentracijų, nustatytų mėginiuose iš kitų Lietuvos vietų.

 

    Metinė efektinė apšvitos dozė, gaunama nuo radionuklidų esančių geriamajame vandenyje, yra gerokai mažesnė nei 0,1 mSv.

 

    Aplinkos dozės ekvivalento tyrimų, atliktų apie Ignalinos AE ir palyginimui Kupiškio rajone bei Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje, rezultatai rodo, kad šiuo metu išmontuojamoje Ignalinos AE vykdomi darbai papildomos išorinės apšvitos Lietuvos gyventojams nelemia. Išmatuotos aplinkos dozės yra artimos ankstesnių metų tyrimų rezultatams.

 

    2018 m. maisto produktų, geriamojo vandens ir aplinkos apšvitos valstybinės radiologinės stebėsenos ataskaitą galite rasti čia. 

   


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)