foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s

foto_s foto_bull Aktualijos foto_s
foto_s
foto
2021-02-17
Gyventojai žino apie radoną ir jo keliamą riziką sveikatai

 

     Radonas (222Rn) dažnai būna vienas svarbiausių žmogaus gamtinės apšvitos šaltinių. Išsiskyręs iš grunto ir statybinių medžiagų, kur jis susidaro skylant radžiui, radonas kaupiasi uždarose patalpose. Pagrindinis radono ir jo skilimo produktų keliamas pavojus susijęs su tuo, kad gali sukelti kvėpavimo takų ir plaučių vėžį. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 2019 m. radonas galėjo būti priežastimi 84 000 mirčių nuo plaučių vėžio.

     Radiacinės saugos centras (RSC) atliko gyventojų apklausą ką jie žino apie radoną ir kaip vertina šių radioaktyviųjų dujų keliamą riziką jų sveikatai.

     Apklausus apie penkis šimtus vyresnių nei 18 metų respondentų, daugiau kaip 60 proc. nurodė, kad gerai žino jų sveikatai pavojų keliančius veiksnius ir net 94 proc. jų nurodė, kad gyvenamųjų patalpų oro kokybė yra labai svarbi sveikatai.

     Apklausos rezultatai parodė, kad gyventojų informuotumas apie radono ir jo keliamą riziką sveikatai yra pakankamai didelis. Du trečdaliai visų apklaustųjų atsakė, kad žino kas yra radonas ir kokį poveikį sveikatai jis gali sukelti. Tai tik įrodo, kad RSC skleidžiama informacija apie radoną įvairiose informacijos priemonėse pasiekia gyventojus.

 

1 

 

     Džiugina ir tai, kad gyventojai nusiteikę imtis visų įmanomų veiksmų dėl radono rizikos jų sveikatai sumažinimui, jeigu tokia rizika būtų nustatyta. Dauguma (78 proc.) respondentų atsakė, kad imtųsi neatidėliotinų veiksmų radono kiekiui gyvenamosiose patalpose mažinti, jei būtų nustatyta atskaitos lygį viršijanti radono koncentracija.

 

2  

 

     Apklausa parodė, kad daugiausiai informacijos apie sveikatos rizikos veiksnius gyventojai gauna iš internetinėse svetainėse pateikiamos informacijos, o iš visų institucijų, gyventojai labiausiai pasitiki RSC ir visuomenės sveikatos institucijų teikiama informacija.

     Ši apklausa taip pat padėjo išsiaiškinti, kokios informacijos apie radono problemą gyventojams trūksta, t. y. trūksta žinių kaip galima įvertinti radono patalpų ore kiekį, kur kreiptis dėl tokio įvertinimo ir kt. Remiantis apklausos duomenimis, RSC rengia visuomenės informavimo radono tema planą.

     Informaciją apie radono riziką galima rasti RSC interneto svetainės skiltyje „Gyventojams“, kurioje informacija patalpinta nuorodoje „Radono skleidžiama apšvita“. Čia taip pat galima rasti RSC parengtus lankstinukus ir biuletenius, taip pat nuorodas į mokslines publikacijas, interaktyvų Lietuvos radono žemėlapį.

 

2  

 

     RSC primena, kad gyventojai, kurie nori atlikti radono tyrimus gyvenamosiose  pataplose, gali  kreiptis į RSC el. paštu rsc@rsc.lt arba telefonu Vilniuje 8 5 236 19 36.

     Su visa apklausos ataskaita galite susipažinti čia.foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)

foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s