LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2019-04-15
Pacientų apšvitos vertinimo asmens sveikatos priežiūros įstaigose svarba

   Per pastaruosius metus šalies asmens sveikatos priežiūros įstaigose (toliau – ASPĮ) labai išaugo naujos ir modernios diagnostikos įrangos, kurioje naudojama jonizuojančioji spinduliuotė, kiekis ir atliekamų spindulinės diagnostikos ir intervencinės radiologijos procedūrų skaičius. Medicininė apšvita sudaro apie trečdalį gyventojų patiriamos apšvitos iš visų jonizuojančios spinduliuotės šaltinių ir jai nėra nustatomos dozių ribos, tačiau atsižvelgiant į riziką, kylančią dėl jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio organizmui, būtina užtikrinti, kad pacientų radiacinė sauga būtų optimizuota. Viena iš medicininės apšvitos optimizavimo priemonių yra diagnostinių atskaitos lygių taikymas standartinėms spindulinės diagnostikos ir intervencinės radiologijos procedūroms, atliekamoms standartinio dydžio pacientams.

 

    Visos ASPĮ, kuriose atliekamos spindulinės diagnostikos ir intervencinės radiologijos procedūros, privalo periodiškai įvertinti šių procedūrų metu pacientų gautas apšvitos dozes. Pacientų apšvitos dozių vertinimas yra vienas iš būdų kontroliuoti pacientų patiriamą apšvitą. Nuolat vykdomas pacientų gautų apšvitos dozių vertinimas ir stebėsena suteikia galimybę pastebėti įrangos veiklos sutrikimus, nustatyti procedūrų atlikimo klaidas ir optimizuoti medicininę apšvitą.

 

    Apšvitos dozės kiekvienos rūšies procedūrai vertinamos atskirai. Vertinimo metu yra surenkami duomenys apie standartinio dydžio pacientus, jiems atliktų procedūrų metu nustatytus įrangos techninius parametrus ir patirtą apšvitą. Kiekvienas pacientas patiria skirtingą apšvitą kiekvienos procedūros metu, todėl vertinama standartinio dydžio pacientų grupės vidutinė apšvita, o ne individualaus paciento patirta apšvita. Apie kiekvienos rūšies procedūrą yra surenkami duomenys apie 20-iai pacientų atliktas šio tipo procedūras. Surinkti duomenys analizuojami, apskaičiuojamos vidutinės pacientų grupių patirtos apšvitos skirtingų procedūrų rūšių metu, o gautos vertės palyginamos su atitinkamoms procedūrų rūšims nustatytais diagnostiniais atskaitos lygiais. Dėl skirtingos naudojamos įrangos ir pacientų fizinių duomenų skirtingumo, skiriasi tiek individualių pacientų gautos apšvitos dozės tų pačių procedūrų rūšių metu toje pačioje ASPĮ, tiek ir apskaičiuotos vidutinės apšvitos dozės tų pačių procedūrų rūšių metu skirtingose ASPĮ (1 pav. pavaizduotos vidutinės pacientų grupių patiriamos apšvitos atliekant rentgenografijos stuburo juosmens dalies LAT procedūras skirtingose ASPĮ). Tai yra normalu, svarbiausia, kad vidutinė pacientų grupės apšvita neviršytų tai procedūrai nustatytų diagnostinių atskaitos lygių.

 

    Jeigu nustatoma, kad diagnostiniai atskaitos lygiai yra viršijami, ASPĮ turi išsiaiškinti viršijimo priežastis, numatyti ir taikyti korekcinius veiksmus šioms priežastims pašalinti. Pritaikius korekcinius veiksmus, atliekamas pakartotinis pacientų patirtos apšvitos vertinimas, kad būtų įsitikinta pritaikytų korekcinių veiksmų efektyvumu ir kad nebūtų viršijami nustatyti diagnostiniai atskaitos lygiai.

 

    Anksčiau duomenis vertino Radiacinės saugos centras. Pastaraisiais metais ASPĮ dirbantys medicinos fizikai pradeda savarankiškai vertinti pacientų patiriamą apšvitą, todėl galima pasidžiaugti, kad ASPĮ požiūris į pacientų apšvitos vertinimą keičiasi bei kyla radiacinės saugos kultūra.1 pav. Vidutinės suaugusių pacientų dozės ir ploto sandaugos vertės skirtingose ASPĮ jiems atlikus stuburo juosmens dalies LAT procedūras


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)