LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2014-09-05
Radiacinės saugos centro vykdytą projektą TATENA atrinko į sėkmingiausių projektų sąrašą
Radiacinės saugos centro vykdytas nacionalinis techninio bendradarbiavimo projektas LIT6005 „Nacionalinės biologinės dozimetrijos laboratorijos jonizuojančiosios spinduliuotės apšvitos citogenetinei analizei ir biologiniam dozių įvertinimui įkūrimas“ pateko į „TATENA 2014 m. sėkmės istorijų“ sąrašą, tarp 5 sėkmingiausių vykdytų Europos regiono projektų.
 
Lietuva neturėjo biologinės dozimetrijos laboratorijos, pasirengusios reaguoti į padidintos apšvitos ar avarinės apšvitos atvejus. Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių intensyvus naudojimas įvairiose medicinos, pramonės, mokslo srityse yra susijęs su dirbančiųjų ir gyventojų galima papildoma apšvita bei jos žalingo poveikio sveikatai rizika. Įvykus nenumatytam atvejui ir atsiradus padidintos apšvitos tikimybei, būtina nustatyti apšvitos dydį. Vienintelis būdas tai padaryti, jei nebuvo naudojami individualūs dozimetrai, yra biologinė dozimetrija, todėl buvo nuspręsta sukurti tam reikiamą infrastruktūrą Radiacinės saugos centre.

2011 metais patvirtintas projektas vykdytas 2012–2013 metais finansuojant TATENA ir Sveikatos apsaugos ministerijai. Buvo įsigyta reikalingos laboratorinės įrangos, mikroskopų, cheminių reagentų bei išbandyti ir įsisavinti pasirinkti biologinės dozimetrijos metodai, specialistai buvo apmokyti užsienio šalių institutuose, gautas Lietuvos bioetikos komiteto leidimas tyrimams vykdyti.

Įgyvendinus projektą, Radiacinės saugos centras gali nustatyti asmens apšvitą, paėmus vos kelis mililitrus kraujo. Tyrimas paremtas žmogaus limfocitų chromosomų pažaidų, kurios atsiranda dėl jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio, aptikimu, jų dažnio nustatymu ir palyginimu su dozės – atsako kreive, sudaryta specialiai įvairiomis dozėmis apšvitinant kraują. Kadangi limfocitai su krauju pasiskirsto visame kūne, laikoma, kad ši vertė parodo vidutinę viso kūno sugertąją dozę.

Tyrimai leidžia ne tik nustatyti sugertąją dozę, neturint tikslių duomenų apie apšvitą, bet ir patvirtinti arba paneigti dozes, parodytas individualiųjų dozimetrų.

Projekto įgyvendinimas pažymėjo svarbų žingsnį siekiant sustiprinti apšvitos jonizuojančiąja spinduliuote vertinimą bei parengtį galimoms radiologinėms avarijoms, kurios gali įvykti naudojant įvairius jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius medicinoje, pramonėje, moksle ar mokyme.
 
Plačiau apie „TATENA 2014 m. sėkmės istorijas“ galima pasiskaityti čia.


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)