LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2011-03-21
Radiacinis fonas Lietuvoje

Radiacinės saugos centras informuoja, kad šiuo metu vėl galite stebėti Lietuvos nuolatinius gamtinio radiacinio fono matavimus Aplinkos apsaugos agentūros tinklapyje adresu http://193.219.133.11/.
Gamtinio radiacinio fono (dozės galios aplinkoje) matavimo duomenys tinklapyje pateikiami 10 min. intervalu. Spalvotai pažymėti stočių, kurios veikia nepertraukiamu režimu ir kurių matavimo duomenys pateikiami, gamtinio radiacinio fono matavimo rezultatai. Žalia spalva reiškia, kad gamtinis radiacinis fonas yra įprastinis, t. y. normalus, ir foninės vertės Lietuvos teritorijoje paprastai siekia nuo 5.00e+1* nSv/h iki 15.00e+1* nSv/h, priklausomai nuo vietovės (registruojamą foną sudaro gamtinė spinduliuotė, pasiekianti detektorių iš grunto bei kosminė spinduliuotė matavimo taške).
Tuo atveju, jeigu gamtinis radiacinis fonas viršytų avarinį lygmenį 30,00e+1 nSv/h vertę, matavimo rezultatą pateikusios stoties išmatuota vertė būtų pažymėta raudona spalva. Tokiu atveju situaciją reikėtų analizuoti radiacinės saugos požiūriu.
* e+1 reiškia 10x1=10, todėl 5.00e+1 nSv/h lygu 5.00 x 10 x 1 = 50 nSv/h.
* e+2 reiškia 10x10=100, todėl 5.00e+2 nSv/h lygu 5.00 x 100 = 500 nSv/h.
Radiacinės saugos centre lankėsi SAM viceministras A. Klišonis

2011 m. sausio 6 dieną Radiacinės saugos centre lankėsi LR sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis, kuris domėjosi Radiacinės saugos centro, kaip įgaliotosios institucijos, veiklos kryptimis ir specialistų atliekamais darbais.
Gamtinės apšvitos rizikos vertinimas

Dažniausiai žodžiai „radioaktyvios medžiagos“ asocijuojasi su pavojumi, kurio būtina vengti. Tačiau turbūt tik nedaugelis iš mūsų žino, kad įprastinė gyvenamoji aplinka taip pat susijusi su radioaktyviosiomis medžiagomis, kilusiomis iš gamtos, t. y. šios medžiagos susidarė kartu su Žemės planeta ir gyvavo bei gyvuos amžius. Be abejo, gamtinės kilmės radionuklidai įprastinėje aplinkoje supa žmogų, tačiau papildomi jų kiekiai, atsiradę ir susikoncentravę dėl žmogaus ūkinės veiklos, gali turėti poveikį sveikatai. Radiacinės saugos specialistų uždavinys yra įvertinti, kokią įtaką žmogaus sveikatai turi gamtinės kilmės radionuklidai, pasklindantys mus supančioje gyvenamojoje aplinkoje, ir, jeigu būtina, taikyti priemones gyventojų apsaugos nuo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės užtikrinimui.
2010-09-17
Budrumas superkant metalo laužą gali apsaugoti nuo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio

Padidėjus metalo laužo supirkimo kainoms, Lietuvoje padidėjo jo supirkimas bei eksportas į užsienio šalis. Tačiau žiniasklaidoje vis dažniau pasirodo pranešimų apie radioaktyviosiomis medžiagomis užterštą metalo laužą ar į jį patekusius jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius bei nelaimingus atsitikimus, kai dėl žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio nukenčia žmonės, tvarkantys tokį metalo laužą. Tokie atvejai užregistruoti Meksikoje, Brazilijoje, Gajanoje bei nesenai Indijoje, kai mirė metalo laužo supirktuvės darbuotojas, išmontavęs įrenginį su radioaktyvaus Co-60 šaltiniu. Galime tik pasidžiaugti, kad kol kas Lietuvoje tokių atvejų nebuvo, tačiau Radiacinės saugos centras (RSC) iš metalo laužą superkančių įmonių gauna pranešimus apie rastą padidintą jonizuojančiosios spinduliuotės lygį skleidžiantį metalo laužą.
Radiacinės saugos centras bendradarbiauja su mokyklomis

Radiacinės saugos centras (RSC), suprasdamas visuomenės informuotumo radiacinės saugos srityje svarbą, glaudžiai bendradarbiauja su Lietuvos ugdymo bei švietimo įstaigomis. RSC teikia visuomenei informaciją apie valstybės taikomas priemones, siekiant apsaugoti žmones ir aplinką nuo galimo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio, kartu su vidurinėmis ir aukštosiomis mokyklomis vykdo bendrus projektus, susijusius su aplinkos užterštumo radionuklidais bei jų nulemtos apšvitos tyrimais, skaito paskaitas radiacinės saugos klausimais tiek mokyklose, tiek atvykusiems į centrą moksleiviams ir studentams, tokiu būdu skatindamas jaunosios kartos domėjimąsi jonizuojančiąja spinduliuote bei radiacine sauga. Plačiau Vilniaus miesto savivaldybės internetiniame puslapyje
2009-11-17
Įvykus radiacinei avarijai labai svarbu greitai nustatyti ir įvertinti gyventojų apšvitą bei riziką

Š. m. spalio 19-23 dienomis Lenkijoje, Zakopanėje ir Krokuvoje, vyko NATO mokymo kursai RADIPER, skirti greitam gyventojų gautos apšvitos dozių ir galimos rizikos sveikatai nustatymui ekstremalių situacijų atveju, kuriuose dalyvavo ir Radiacinės saugos centro (RSC) atstovas.
Radiologinių ar branduolinių avarijų metu gyventojai gali patirti padidintą jonizuojančiosios spinduliuotės apšvitą. Siekiant efektyviai suteikti medicininę pagalbą, įvertinti riziką, labai svarbu greitai įvertinti gautas apšvitos dozes. Tokiais atvejais biologinė dozimetrija yra geriausias gautų apšvitos dozių vertinimo būdas. NATO mokymo kursų metu buvo aptarti pažangiausi avarinės apšvitos ir rizikos sveikatai nustatymo metodai.
2009-10-23
Ar visada kompiuterinės tomografijos procedūros pacientams atliekamos pagrįstai?

   Kompiuterinė tomografija – vienas iš radiologinių tyrimo metodų, kurį atliekant naudojama jonizuojančioji spinduliuotė. Šis metodas yra tikslesnis ir suteikia daugiau informacijos nei paprasta rentgeno nuotrauka. Tačiau pacientas gauna žymiai didesnę apšvitą, todėl labai svarbu prieš skiriant tyrimą įsitikinti ar tikrai pacientui reikalingas šis tyrimas, ar negalima taikyti kitų tyrimo metodų, išvengiant nepagrįstos apšvitos.

  
Europos diagnostinių rentgenografijos vaizdų kokybės kriterijų rekomendacijos

   Tobulėjant technologijoms medicinoje, pacientų radiacinės saugos užtikrinimas tampa vis aktualesniu klausimu. Siekiant užtikrinti pacientų radiacinę saugą rekomenduojama laikytis dviejų pagrindinių radiacinės saugos principų: praktinės veiklos pagrįstumo ir saugos optimizavimo atsižvelgiant į rekomenduojamus diagnostikos apšvitos lygius.
   2008 metais Radiacinės saugos centro (RSC) direktoriaus įsakymu buvo patvirtinti rekomenduojami rentgenodiagnostikos apšvitos lygiai, būtini siekiant optimizuoti pacientų radiacinę saugą. RSC išvertė ir adaptavo ištrauką iš originalaus Europos Komisijos leidinio „Europos diagnostinių rentgenografijos vaizdų kokybės kriterijų rekomendacijos“, publikuoto anglų kalba.
Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08221, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 210 5816 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)