LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2019-02-04
Radiacinės saugos centre vyko pasitarimas su medicinos fizikais dėl diagnostinių atskaitos lygių atnaujinimo

   Sparčiai vystantis medicininėms technologijoms su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, kiekvienais metais didėja skaičius medicininių procedūrų, kurias atliekant naudojama jonizuojančioji spinduliuotė. Tuo pačiu didėja ir pacientų patiriama apšvita, t. y. medicininė apšvita.

 

   Paciento patiriama apšvita labai priklauso nuo atliekamos procedūros tikslo, sudėtingumo ir paciento fizinių savybių (svorio, ūgio ir pan.), pavyzdžiui, atliekant tokią pat procedūrą skirtingų fizinių savybių asmenims, norint gauti reikiamos kokybės spindulinės diagnostikos vaizdą, reikės parinkti skirtingus techninius parametrus. Naudojant tokius pat parametrus, šių pacientų patiriama apšvita gali skirtis iki kelių kartų, todėl, kad konkretus pacientas patirtų kaip galima mažesnę apšvitą, o gautas diagnostinis vaizdas būtų reikiamos kokybės, pacientų apšvita yra optimizuojama.

 

   Teisės aktai, reglamentuojantys radiacinę saugą, nustato ribines apšvitos dozes gyventojams ir apšvitą patiriantiems darbuotojams, kurių negalima viršyti, tačiau medicininei apšvitai tokios ribinės apšvitos dozės netaikomos. Spindulinėje diagnostikoje taikomi diagnostiniai atskaitos lygiai (toliau – DAL), kurie yra vienas iš pacientų patiriamos apšvitos optimizavimo įrankių. Šie lygiai nustatomi standartinėms (įprastinėms) procedūroms, atliekamoms standartinio dydžio pacientams, ir padeda asmens sveikatos priežiūros įstaigose (toliau – ASPĮ) nustatyti netinkamai atliekamas spindulinės diagnostikos procedūras. Kiekviena ASPĮ, kurioje atliekamos spindulinės diagnostikos procedūros, privalo vertinti pacientų patiriamą apšvitą, o nustačiusi, kad vidutinė pacientų patiriama apšvita viršija DAL – nustatyti šio viršijimo priežastis ir taikyti korekcinius veiksmus.

 

   Lietuvoje pirmieji DAL nustatyti 2008 m. DAL reikia periodiškai peržiūrėti, nes tobulėjant technologijoms, atsiranda naujų diagnostikos galimybių bei kinta pacientų patiriama apšvita spindulinės diagnostikos procedūrų metu.

 

   Radiacinės saugos centre organizuotas pasitarimas su medicinos fizikais dėl nustatytų DAL peržiūrėjimo. Nuspręsta, kokioms naujoms procedūroms reikia nustatyti DAL suaugusiems pacientams, taip pat diskutuota dėl esminių vaikams nustatytų DAL pakeitimų. Nuspręsta, kad DAL reikia nustatyti pagal vaikų svorį, o ne pagal jų amžių, bei įvertinta galimybė vaikams skirtus DAL nustatyti kaip kreivę.


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)