LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2019-02-13
Padidėjusios profesinės apšvitos atvejų odontologijos įmonėse galima išvengti

    Darbuotojai, odontologijos įmonėse dirbantys su rentgeno aparatais, patiria didesnę ar mažesnę apšvitą jonizuojančiąja spinduliuote, kuri yra vadinama profesine apšvita. Šių darbuotojų patiriama profesinė apšvita dažniausiai būna labai nedidelė, tačiau pasitaiko atvejų, kai nešiotais individualiaisiais dozimetrais išmatuojamos padidėjusios apšvitos dozės.

 

    Tiriant padidėjusios darbuotojų apšvitos atvejus nustatoma, kad jie įvyksta dėl įvairių priežasčių, kurių dažniausios – darbuotojai netinkamai nešioja individualiuosius dozimetrus, netinkamai elgiasi rentgeno diagnostinių procedūrų metu ir nesilaiko radiacinės saugos reikalavimų, rentgeno aparato bandymų metu dozimetrą palieka prie aparato. Žinoma, pasitaiko ir kitų priežasčių, pavyzdžiui, patalpų, kuriose naudojamas rentgeno aparatas, išplanavimo ar konstrukcinių elementų neleistinas pakeitimas (griaunamos pertvaros, mažinamas rentgeno procedūrų kabineto plotas ir pan.), dėl kurio panaikinamos ar susilpnėja jų ekranavimo savybes.

 

    Pažymėtina, kad darbuotojas individualųjį dozimetrą turi nešioti krūtinės srityje, dozimetrą turi nešioti tik tas darbuotojas, kurio apšvitą norima įvertinti. Kai rentgeno diagnostinės procedūros metu darbuotojas padeda pacientui, dozimetras neturi patekti į tiesioginių rentgeno spindulių pluoštą. Išduotą dozimetrą būtina saugoti nuo sutrenkimo ar kitokio mechaninio pažeidimo, jo negalima merkti į skystį ar skalbti. Nenaudojamą dozimetrą būtina saugoti vietoje, kur nepatenka tiesioginė saulės šviesa, drėgmė ir jonizuojančioji spinduliuotė (išskyrus gamtinę). Jei darbuotojui bus atliekama medicininė procedūra, kurios metu bus naudojama jonizuojančioji spinduliuotė, dozimetrą būtina palikti patalpoje, kur jis nebus veikiamas jonizuojančiosios spinduliuotės.

 

    Siekiant tinkamai apsaugoti žmones nuo jonizuojančiosios spinduliuotės, jau projektuojant patalpas, kuriose bus naudojama odontologinė rentgeno diagnostikos įranga, būtina nurodyti, kokiomis priemonėmis bus užtikrinama darbuotojų radiacinė sauga. Šios priemonės paprastai nurodomos patalpų projekte, kurio (specialiąją) ekspertizę radiacinės saugos požiūriu atlieka Radiacinės saugos centro specialistai. Jei patalpos pradedamos naudoti neįvertinus konstrukcinių elementų, kuriais nuo skvarbiosios jonizuojančiosios spinduliuotės apsaugomi žmonės, storių, rizikuojama, kad darbuotojai, dirbantys tokiose patalpose, patirs didesnę profesinę apšvitą ar net bus viršytos profesinės apšvitos dozių ribos.

 

    Svarbu paminėti, kad sugadinus ar netyčia apšvitinus individualųjį dozimetrą, jo toliau nešioti nebegalima ir būtina nedelsiant informuoti dozimetrijos paslaugas teikiančią įstaigą, kuri darbuotojui turi išduoti kitą individualųjį dozimetrą, kad darbuotojui nebūtų priskirta jo nepatirta profesinė apšvita.


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)