LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2017-04-26
RSC kolektyvas paminėjo Černobylio atominės elektrinės avarijos metines

     1986 m. balandžio 26 d. įvyko avarija Ukrainos Černobylio atominėje elektrinėje (toliau – Černobylio AE). Tai didžiausia tokio tipo avarija visoje branduolinės energetikos istorijoje tiek pagal žuvusiųjų ir nukentėjusiųjų nuo jos pasekmių žmonių skaičių, tiek pagal ekonominę žalą. Pasaulis iki šiol prisimena skaudžias šios branduolinės avarijos pasekmes žmonėms ir aplinkai. Radioaktyvūs debesys po Černobylio AE avarijos nuslinko per visą europinę Sovietų Sąjungos dalį, Rytų Europą ir Skandinaviją, taip pat ir Lietuvos teritoriją.

 

     Pagrindiniai veiksniai, nulėmę avariją: reaktorius neatitiko saugumo reikalavimų, jame buvo pavojingų konstrukcinių ypatumų, žema branduolinio saugumo kultūra, personalas padarė daug klaidų ir pažeidė galiojančias reaktoriaus eksploatavimo instrukcijas.

 

    Minint šios katastrofos metines balandžio 20 d. įvykusio Radiacinės saugos centro (toliau – RSC) darbuotojų išplėstinio pasitarimo metu daug dėmesio buvo skirta Černobylio AE avarijos metinėms ir šios avarijos pasekmėms Lietuvos gyventojams ir aplinkai aptarti. RSC specialistai pristatė pranešimus „Černobylio AE ir kitų įvykusių sunkių branduolinių avarijų poveikio žmonių sveikatai apžvalga“ ir „Maisto produktų ir aplinkos užterštumo kaita Lietuvoje po Černobylio AE avarijos“.

 

    Pranešime „Černobylio AE ir kitų įvykusių sunkių branduolinių avarijų poveikio žmonių sveikatai apžvalga“ apžvelgti Černobylio AE ir kitų branduolinių avarijų metu gyventojams ir avarijos likviduotojams sukelti nulemtieji ir atsitiktiniai jonizuojančiosios spinduliuotės sukelti efektai (radiaciniai nudegimai, ūmus radiacinis sindromas, vėžiniai ir paveldimi susirgimai), taip pat atkreiptas dėmesys, kad branduolinės avarijos atveju ypač svarbu informuoti visuomenę ir taikyti skubius apsaugomuosius veiksmus, tokius kaip slėpimasis, evakavimas, jodo profilaktika, uždrausti vartoti užterštus maisto produktus ir geriamąjį vandenį. Šie veiksmai apsaugotų žmones nuo papildomos avarinės apšvitos ir jos neigiamo poveikio sveikatai.

 

    Pranešime „Maisto produktų ir aplinkos užterštumo kaita Lietuvoje po Černobylio AE avarijos“ apžvelgti Černobylio AE avarijos liekamojo poveikio Lietuvos gyventojams ir aplinkai vertinimo rezultatai.

 

    RSC specialistai kasmet atlieka maisto produktų, jų žaliavų, geriamojo vandens, miško uogų ir grybų iš įvairių Lietuvos miškų radiologinius tyrimus, taip pat vertina Lietuvos teritorijos dirvožemio liekamąjį užterštumą. Tyrimais nustatyta, kad Cs-137 vis dar aptinkama viršutiniuose dirvožemio sluoksniuose iki 30 cm gylyje, todėl per augalus mitybos grandine jo gali patekti į žmogaus organizmą. Per 30 m. dirvožemio užterštumas Cs-137 sumažėjo per pusę.

 

    Šie pranešimai sukėlė daug klausimų ir diskusijų, aptartos galimybės nuolat šviesti įvairias gyventojų grupes, kaip tinkamai pasirengti reaguoti į avarines situacijas.


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)