LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui

Aktualijos
2017-07-17
Radiacinės saugos centras dalyvauja tarptautiniame projekte, skirtame plėsti biologinių dozimetrijos metodų taikymo sritį

     Radiacinės saugos centras (toliau – RSC) 2017–2021 m. dalyvaus Tarptautinės atominės energijos agentūros (toliau – TATENA) inicijuotame koordinuotų tyrimų projekte „Biologinės dozimetrijos metodų taikymas spindulinėje terapijoje, branduolinėje medicinoje, diagnostikoje ir intervencinėje radiologijoje“ ir vykdys galimo sąryšio tarp vėžiu sergančių pacientų radiojautrumo ir spindulinės terapijos gydymo sukeltų šalutinių reakcijų vystymosi tyrimą.

 

     2017 m. sausio pabaigoje TATENA paskelbė kvietimą dalyvauti koordinuotų tyrimų projekte, skirtame spręsti įvairius biologinės dozimetrijos metodų panaudojimo spindulinėje terapijoje, branduolinėje medicinoje, diagnostinėje ir intervencinėje radiologijoje klausimus. Šis projektas suburs įvairių šalių specialistus siekti bendro tikslo – gilinti žinias apie jonizuojančiosios spinduliuotės biologinį poveikį ir kurti naujus pažangius metodus, leidžiančius individualizuoti gydymo procesą ir taip gerinti sveikatos priežiūros paslaugų, kurių metų naudojama jonizuojančioji spinduliuotė, kokybę.

 

     RSC jau nuo pat biologinės dozimetrijos laboratorijos įkūrimo 2013 m., siekia įdiegtus citogenetinius metodus pritaikyti ne tik Lietuvos parengčiai nustatyti apšvitą, kuri būtų gauta įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai, bet ir profesinės apšvitos stebėsenos efektyvumui didinti bei medicininei apšvitai optimizuoti. 2014 m. RSC kartu su Klaipėdos universitetine ligonine (toliau – KUL) inicijavo pirmąjį ryšio tarp spindulinės terapijos pacientų patiriamų ūmių ir vėlyvųjų spindulinių reakcijų pasireiškimo dažnio ir radiojautrumo taikant citogenetinius metodus tyrimą Lietuvoje. Šis tyrimas buvo atliekamas įgyvendinant projektą „Galimybė optimizuoti pacientų dozes radioterapijoje, citogenetiniais metodais identifikuojant jonizuojančiajai spinduliuotei jautrius pacientus“ TATEN‘os koordinuotų tyrimų projekto 2011–2016 m. „Biologinės dozimetrijos stiprinimas šalyse narėse: esamų metodų tobulinimas ir bendradarbiavimo tarp institucijų skatinimas“ gairėse. Įgyvendinant šį projektą, spindulinės terapijos pacientų radiojautrumui nustatyti buvo pasirinkti ir įdiegti 2 citogenetiniai metodai – chromosomų trūkių G2 ląstelės ciklo stadijoje analizė ir sustabdytos citokinezės mikrobranduolių (CBMN) analizė, bei atlikti bandomieji tyrimai. Projekto tikslas, galima praktinė nauda bei pirmieji rezultatai buvo paskelbti Lietuvos ir užsienio moksliniuose leidiniuose apžvalginėse publikacijose (plačiau sužinoti apie RSC paskelbtas publikacijas galima RSC interneto svetainėje adresu  http://www.rsc.lt/index.php/pageid/355). 2015 m. RSC iniciatyva – plėsti citogenetinių metodų taikymo sritį panaudojant juos ne tik avarinei apšvitai nustatyti, bet ir vėžiu sergančių pacientų gydymui optimizuoti – TATEN‘os buvo įvertinta geros praktikos pavyzdžiu, o RSC įgyvendintame projekte iškeltos idėjos buvo pasitelktos formuluojant 2017 m. paskelbto TATEN‘os kvietimo atlikti tyrimus biologinės dozimetrijos metodų taikymo medicininei apšvitai optimizuoti ir gydymui individualizuoti srityje tikslus.

 

    RSC, siekdamas toliau tęsti ir plėsti savo veiklą radiojautrumo tyrimų srityje, ateinančiais metais ne tik toliau kartu su KUL įgyvendins TATENA remiamą projektą, bet ir bendradarbiaus su Nacionaliniu vėžio institutu vėžiu sergančiu pacientų radiojautrumo tyrimo srityje nustatant galimą sąsają tarp individualaus radiojautrumo ir spindulinio dermatito pasireiškimo.


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)