LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui
Avarijos ir incidentai

2015 m. Radiacinės saugos centras (toliau – RSC) užregistravo, tyrė bei vertino 49 radiologinius incidentus (1 pav.).1 pav. 2015 m. Lietuvoje įvykusių  radiologinių incidentų pasiskirstymas bei palyginimas su 2014 m. duomenimis

 

Didžiąją radiologinių incidentų dalį sudarė pasienio kontrolės punktuose nustatyti padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę skleidžiantys kroviniai. Daugiau nei 50 proc. nustatytų krovinių (kalio trąšos, kalio hidroksidas, ugniai atsparios statybinės medžiagos, keraminės plytelės, metalo dirbiniai ir pan.) skleidė gamtinės kilmės radionuklidų jonizuojančiąją spinduliuotę, jų vežimas nebuvo sustabdytas. Maždaug 35 proc. sulaikytų krovinių (medienos pjuvenų kuro briketai, kuro granulės, medžio drožlės, medienos lentos bei atliekos, skirtos kurui) skleidė padidėjusią dirbtinės kilmės jonizuojančiąją spinduliuotę. Išaugus medienos kuro paklausai, mediena kurui įvežama ir iš užsienio valstybių, taip pat iš tų regionų, kurie po Černobylio atominės elektrinės avarijos buvo užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis. Tokiais atvejais, kai nustatyta, kad gabenama mediena skleidė padidėjusią dirbtinės kilmės jonizuojančiąją spinduliuotę, buvo priimti sprendimai neįleisti krovinių į Lietuvos Respublikos teritoriją. Palyginti su 2014 m. duomenimis, pastebėtas šio tipo incidentų pasienio kontrolės punktuose padidėjimas, kurį nulėmė padidėjęs biokuro bei medienos įvežimas, vežimas tranzitu per Lietuvos Respublikos teritoriją.

 

Užfiksuoti keli atvejai, kai į Lietuvą  buvo bandoma įvežti radionuklidais užterštų daiktų. Tai – karinės aprangos metalinės detalės ir senovinis laikrodis, kurių jonizuojančiosios spinduliuotės dozės galia viršijo gamtinį foną. Šiais atvejais priimtas sprendimas neleisti įvežti į Lietuvą padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę skleidžiančių daiktų arba jie buvo paimti saugoti.


Avarijos ir incidentai
Avarijos ir incidentai

2 pav. Radionuklidais užteršti daiktai – karinės aprangos metalinės detalės bei senovinis laikrodis

 

2015 m. RSC gavo 6 pranešimus apie asmenis, kurie, kirsdami Lietuvos Respublikos sieną, skleidė padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę. Ištyrus atvejus, paaiškėjo, kad šiems asmenims buvo taikytos branduolinės medicinos procedūros, kai gydymui ir diagnostikai naudojami specialūs cheminiai junginiai – radiofarmakologiniai preparatai, kurių sudėtyje yra radionuklidų. Pateikus atitinkamų gydymo įstaigų dokumentus, patvirtinančius asmenims taikytą gydymą ar atliktas specifines diagnostikos procedūras, sulaikytiems asmenims buvo leista kirsti valstybės sieną.

 

2015 m. įvyko trys radiologiniai incidentai Asmens sveikatos priežiūros įstaigose (toliau – ASPĮ), kuriose atliekamos spindulinės terapijos ir branduolinės medicinos diagnostikos bei gydymo procedūros. Vienoje ASPĮ nepagrįstą medicininę apšvitą patyrė 4 pacientai, kuriems buvo suleistas  radiofarmakologinis preparatas 99mTc, tačiau diagnostinės procedūros nebuvo atliktos dėl gama kameros gedimo. Kitu atveju diagnostinė procedūra buvo atlikta ne tam pacientui, dėl to pacientas patyrė papildomą apšvitą.  2015 m. RSC gavo pranešimą apie 131I procedūriniame kabinete ant grindų rastą užterštą plotą 131I radionuklidu. Užterštas plotas buvo nedelsiant dezaktyvuotas.

 

2015 m. pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl nustatytų trijų jonizuojančios spinduliuotės šaltinių vagysčių. Pirmuoju atveju iš metalo laužo aikštelės buvo pavogtas rentgeno analizatorius. Metus trukęs tyrimas dėl informacijos ir įrodymų stokos buvo sustabdytas. Kitais dviem atvejais dėl rentgeno analizatoriaus bei apledėjimo matuoklių su 90Sr/90Y jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais įvykdytų vagysčių tyrimai vis dar vyksta.

 

Taip pat buvo ištirti trys paliktųjų jonizuojančios spinduliuotės šaltinių atvejai. Vienas iš jų – įmonės sandėlyje rastos metalinės kolbos, pažymėtos jonizuojančios spinduliuotės ženklu. Ant kolbų nurodyti radionuklidai 55Fe ir 90Sr/90Y, nustatyta maksimali dozės galia prie pat paviršiaus siekė 9 µSv/val., buvo viršijamas nereguliuojamosios veiklos kriterijus. Aptiktos kolbos teisės aktų nustatyta tvarka perduotos Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūrai sutvarkyti kaip radioaktyviosios atliekos.


Avarijos ir incidentai

3 pav. Įmonės sandėlyje rastos metalinės kolbos, pažymėtos jonizuojančios spinduliuotės ženklu

 

Atnaujinta 2016-06-28


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08221, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 210 5816 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)