foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_bull Naujienų archyvas foto_s
foto_s
foto
2015-12-17
Bendradarbiaujant su savivaldybėmis įvertinta liekamoji Lietuvos teritorijos dirvožemio tarša po Černobylio atominės elektrinės avarijos ir šios taršos nulemta apšvita gyventojams

   Radiacinės saugos centras, vertindamas jonizuotosios spinduliuotės lemiamą gyventojų apšvitą, nuolat bendradarbiauja su savivaldybių, kurių teritorijose atliekami radiologiniai tyrimai, atstovais. Vienas gražių pavyzdžių – labiausiai po 1986 m. įvykusios Černobylio atominės elektrinės avarijos užterštose Lietuvos teritorijose atlikti liekamosios dirvožemio taršos radiologiniai tyrimai. Kuršių nerijos, Lazdijų, Varėnos, Šakių, Plungės bei Telšių savivaldybės buvo informuotos apie atliekamus tyrimus bei jų tikslą.

 

   Černobylio atominės elektrinės (toliau – Černobylio AE) avarijos metu į aplinką buvo išmesta įvairių dirbtinių radionuklidų, iš kurių iki dabar aptinkama radioaktyviojo Cs-137. Lietuvos teritorijos taršai įtakos turėjo ir 1945–1980 m. vykdyti atominių bombų bandymai atmosferoje.

 

   Siekdami įvertinti, kokia yra liekamoji tarša po Černobylio AE avarijos, Radiacinės saugos centro specialistai atliko liekamosios dirvožemio taršos radioaktyviuoju ceziu (Cs-137 ) tyrimus ir parengė tyrimų ataskaitą.

 

   Nors po minėtų Lietuvos aplinkos taršą nulėmusių įvykių yra praėję daug metų, tyrimai rodo, kad radioaktyviojo Cs-137 vis dar yra aptinkama viršutiniuose dirvožemio sluoksniuose. Po Černobylio AE avarijos didžiausios Cs-137 radionuklido iškritos nusėdo vakariniuose ir pietvakarių rajonuose. Didžiausias Cs-137 kiekis nustatytas Kuršių nerijos dirvožemyje.

 

   2012–2014 m. įvertintas Cs-137 kiekio pasiskirstymas Lietuvos dirvožemyje. Tyrimai atlikti labiausiai Černobylio AE avarijos metu užterštose Lietuvos vietovėse – Kuršių nerijoje, Lazdijų, Varėnos, Šakių, Plungės bei Telšių savivaldybių teritorijose.

 

   Nustatyta, kad didžiausias Cs-137 kiekis yra viršutiniuose 30 cm nedirbamų laukų dirvožemio sluoksniuose. Dirbamuose laukuose Cs-137 kiekis sumažėjo greičiau, nes dirvos nuolat maišomos jas ariant. Pastaruoju metu Cs-137 iškritų aktyvumo tankis yra žymiai mažesnis, nei buvo po avarijos 1986 m. Tai rodo, kad aplinka valosi nuo taršos, tačiau ji per tris dešimtmečius po Černobylio AE avarijos yra sumažėjusi du kartus. Didžiausią išorinės apšvitos dalį gyventojas patiria iš gamtinių radionuklidų, esančių dirvožemyje, ir tik keletą šios apšvitos procentų lemia Cs-137, kurio per augalų šaknis patenka į gyvūnų pašarą, o mitybos grandine – ir į maisto produktus. Tačiau vidinė gyventojo apšvita Cs-137 maisto produktuose nėra didelė, sudaro tik mikrosiverto dalį per metus.

 

  Atliekant tyrimus, buvo bendrauta su savivaldybių, kurių teritorijose buvo atrenkami tyrimui dirvožemio mėginiai, atstovais ir Nerijos, Lazdijų, Varėnos, Šakių, Plungės bei Telšių savivaldybėms buvo pateikta atliktų tyrimų ataskaita. Radiacinės saugos centro specialistai informavo minėtas savivaldybes, kad yra pasirengę savivaldybių bendruomenėms detaliau pristatyti gautus tyrimų rezultatus.

 

   Su visa tyrimų ataskaita galite susipažinti čia.


foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s