foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_bull Naujienų archyvas foto_s
foto_s
foto
2014-12-12
Į Radiacinės saugos centrą atneštas laikrodis, kurio sudėtyje yra radioaktyviųjų medžiagų
Š. m. gruodžio 9 dieną į Radiacinės saugos centrą (RSC) kreipėsi gyventojas su prašymu atlikti dozimetrinius matavimus, nes įtarė, jog sendaikčių turguje įsigyto laikrodžio sudėtyje gali būti radioaktyvių medžiagų. RSC specialistai atliko matavimus ir nustatė, kad dozės galia laikrodžio paviršiuje siekia 13 µSv/h (tai yra ~130 kartų daugiau už gamtinį jonizuojančiosios spinduliuotės foną). Nustatyta, kad jonizuojančiąją spinduliuotę skleidžia Ra-226 (radžio) radionuklidas.
 
Minėtas radinys ne naujiena, mat sendaikčių turgūs, antikvariatai – tai prekybos vietos, kuriose to nežinant galima įsigyti vartojamųjų gaminių (sendaikčių), kurių sudėtyje yra radioaktyviųjų medžiagų. Į padidintos rizikos pirkinių sąrašą papuola senoviniai laikrodžiai, barometrai, karinės technikos dalys (laivų, lėktuvų ir t. t. prietaisų skalės), senos kartos dozimetrinė įranga, papuošalai ir pan. Radioaktyvios medžiagos aukščiau minimų gaminių gamyboje buvo naudojamos siekiant pagerinti prietaisų technines (išgauti švytėjimą tamsoje) ar estetines savybes (intensyvinti spalvą ir pan.).
 
Svarbu žinoti, kad neatsakingai naudojantis sendaikčiais, kurių sudėtyje yra radioaktyviųjų medžiagų, gali kilti pavojus sveikatai. Šalia tokių gaminių nerekomenduojama būti nėščiosioms ar mažiems vaikams, kadangi tiek besivystantis vaisius, tiek ir vaiko organizmas yra ypatingai jautrūs jonizuojančiajai spinduliuotei. Griežtai nerekomenduojama ardyti ar remontuoti sendaikčių turguose ar antikvariatuose įsigytų laikrodžių, barometrų, prietaisų skalių, nes jei juose yra radioaktyviųjų medžiagų, jos gali paplisti aplinkoje, būti įkvėptos ar kitaip patekti į žmogaus organizmą ir sukelti sveikatos sutrikimų.
 
Siekdami užtikrinti Lietuvos gyventojų ir aplinkos radiacinę saugą nuo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio RSC specialistai kasmet atlieka sendaikčių, kurių sudėtyje yra radioaktyviųjų medžiagų, paiešką turguose, sendaikčių mugėse, antikvariatuose, tiria gyventojų atneštus sendaikčius bei renka informaciją apie tokių daiktų paplitimą prekyboje.
 
2014 m. sendaikčių prekybos vietose išmatuota lygiavertės dozės galia kito nuo 0,06 iki 0,17 µSv/h (mikrosivertų per valandą) ir neviršijo gamtinio fono. Paliktųjų jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ar radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų prekių nerasta, tačiau, siekiant apsaugoti visuomenę nuo nepagrįstos apšvitos jonizuojančiąja spinduliuote, paiešką planuojama tęsti ir 2015 m.
 
RSC prašo gyventojus, įtarus ar turint abejonių, kad turimuose senuose daiktuose gali būti radioaktyviųjų medžiagų, kreiptis į RSC ar artimiausią jo teritorinį skyrių ir nemokamai juos patikrinti. Tokių daiktų negalima išmesti į sąvartyną, jų tinkamai nesutvarkius. Daiktai, kurių sudėtyje yra radioaktyviųjų medžiagų, iš fizinių asmenų yra surenkami nemokamai ir yra tvarkomi valstybės lėšomis.

RSC kontaktai:
 
Radiacinės saugos centras
Kalvarijų g. 153, Vilnius, tel. (8 5) 236 1933, faks. (8 5) 276 3633
RSC Kauno radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius
Aušros g. 44, Kaunas, tel. 8 37 33 3760
RSC Klaipėdos radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius
Bijūnų g. 6, Klaipėda, tel. 8 46 383308
RSC Šiaulių radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius
Vilniaus g. 229, Šiauliai, tel. 8 41 524644


foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s