foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_bull Naujienų archyvas foto_s
foto_s
foto
Pacientų apšvita tūrinės kompiuterinės tomografijos tyrimo metu ir vėžinių susirgimų rizika
Gerinant medicinos paslaugų kokybę Lietuvoje kiekvienais metais diegiami vis nauji gydymo metodai. Taikant šiuos gydymo metodus dažnai neapsieinama be diagnostikos priemonių, kai naudojama rentgeno spinduliuotė. Viena iš tokių sričių – odontologija, kur gydymo kokybei užtikrinti vis dažniau taikoma dantų rentgenodiagnostika, o paskutiniu metu ir vienas naujausių dantų bei veido ir žandikaulių srities rentgenodiagnostikos metodų – tūrinė kompiuterinė tomografija (angl. Cone Beam Computed Tomography). Šis metodas naudojamas planuojant dantų implantus žandikauliuose, diagnozuoti dantų ir veido žandikaulių ligas ir planuojant jų gydymą, kai nepakanka informacijos atlikus dantų ar panoraminę rentgeno nuotraukas. Taikant šį metodą galima atkurti dantų ar kaukolės veido kaulų trimatį rentgeno atvaizdą. Nors šis metodas labai informatyvus, kiekvienu atveju pacientas gauna apšvitą, didesnę nei įprasto dantų rentgenodiagnostikos tyrimo metu.

Š.m. birželio 22–27 d. Bergene, Norvegijoje įvyko Tarptautinė 19-oji dantų, veido ir žandikaulių radiologijos konferencija (http://www.iadmfr2013.org/), kurios metu buvo pristatytas SEDENTEXCT projekto grupės (www.sedentexct.eu) stendinis pranešimas „Vėžio rizikos įvertinimas nuo apšvitos, gautos tūrinės kompiuterinės tomografijos procedūrų metu“ (https://www5.shocklogic.com/scripts/JMEvent/ProgrammeLogic_Abstract_P.asp?PL=Y&Form_Id=4&Client_Id=%27CC%27&Project_Id=%271301%27&Person_Id=2284807).

SEDENTEXCT projekto metu Radiacinės saugos centras ir Vilniaus universitetas bendradarbiavo su 5 Europos universitetais ir atliko pacientų gaunamų dozių matavimus, kurių rezultatais buvo remtasi rengiant šį pranešimą. Atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad paciento gauta dozė priklauso nuo paciento amžiaus apšvitos metu ir nuo lyties. Nustatyta, kad moterys, o ypač vaikai yra žymiai jautresni jonizuojančiajai spinduliuotei. Rizika susirgti vėžiu moterims yra vidutiniškai 54 proc. didesnė nei vyrams.

Netinkamas tūrinės kompiuterinės tomografijos metodo taikymas gali sąlygoti nepagrįstą pacientų, o kartais ir darbuotojų apšvitą. Kompiuterinės tomografijos tyrimą galima atlikti ir su daugiasluoksniais kompiuteriniais tomografais, jei jie turi tam skirtus tyrimo protokolus, tačiau apšvitos dozės taikant įprastinės kompiuterinės tomografijos metodą yra gerokai didesnės nei taikant tūrinės kompiuterinės tomografijos metodą.

Daugiau apie SEDENTEXCT projektą galimą surasti: http://www.sedentexct.eu/.


Nuotraukoje: Prie stendinio pranešimo SEDENTEXCT projekto koordinatorius prof. dr. Keith Horner iš Mančesterio universiteto, Didžioji Britanija (dešinėje) ir projekto vykdytoja Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Odontologijos instituto lektorė dr. Deimantė Ivanauskaitė (kairėje)

foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s