foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_bull Naujienų archyvas foto_s
foto_s
foto
Rentgenologiniai tyrimai tik su gydytojo siuntimu
Paskutiniai įvykiai Kauno ir Klaipėdos miestų asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kai pacientai ar jų artimieji reikalavo atlikti rentgenologinius tyrimus neturint gydytojo siuntimo, sukėlė nerimą, kad gyventojai nežino esamos tvarkos dėl rentgenologinių ar kitų radiologinių tyrimų taikymo bei jonizuojančiosios spinduliuotės keliamos grėsmės jų sveikatai.

Gavę informacijos, kad Kauno miesto asmens sveikatos priežiūros įstaigoje galėjo būti atliktas rentgenologinis tyrimas nesant procedūros paskyrėjo, Radiacinės saugos centro pareigūnai atliko neplaninį patikrinimą. Patikrinimo metu nustatyta, kad skunde pateikta informacija pasitvirtino, t. y. tėvui reikalaujant radiologijos technologės atliko rentgenologinį tyrimą vaikui be siuntimo. Šios įstaigos atsakingam asmeniui buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas ir skirta bauda.

Jonizuojančioji spinduliuotė (dažnai vadinama “radiacija”) plačiai naudojama medicinoje, nes jos panaudojimas teikia vertingos informacijos ligai nustatyti ir leidžia taikyti veiksmingus gydymo metodus. Deja, tokių medicinos procedūrų metu pacientai patiria apšvitą jonizuojančiąja spinduliuote, o tai gali sukelti įvairius genetinius pažeidimus bei padidinti vėžinių ar kitų susirgimų riziką. Didėjant gautai apšvitos dozei, didėja ir susirgimų tikimybė, kuri priklauso nuo paciento amžiaus apšvitos metu ir kitų veiksnių.

Siekiant užtikrinti paciento radiacinę saugą, svarbu, kad visos procedūros ir tyrimai naudojant jonizuojančiąją spinduliuotę būtų atliekami pagrįstai (tyrimo nauda viršija tyrimo metu paciento patiriamą žalą), prieš tai įvertinus ar negalima taikyti kitų (alternatyvių) tyrimo metodų, taip išvengiant nepagrįstos apšvitos.

Sprendimą dėl tyrimo pagrįstumo gali priimti tik gydantis gydytojas, todėl vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 73:2001 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 663 (Žin., 2002, Nr. 11-388) 63.6 punkto nuostatomis medicininė apšvita gali būti taikoma tik skyrus paskyrėjui. Net ir tada galutinį sprendimą dėl rentgeno tyrimo atlikimo priima tinkamai apmokytas, radiologinę įrangą ir radiacinę saugą išmanantis gydytojas radiologas, artimai bendradarbiaudamas su tyrimą paskyrusiu gydytoju. Nereikia pamiršti, kad kiekvienas pacientas turi teisę siūlomos procedūros ar tyrimo atsisakyti.

Radiacinės saugos centras vis dažniau sulaukia klausimų dėl tyrimų (ypač kompiuterinės tomografijos) pagrįstumo, todėl atkreipiame dėmesį, kad visi pacientai, kuriems bus atliekami tyrimai panaudojant jonizuojančiąją spinduliuotę (pavyzdžiui, krūtinės ląstos, mamografijos, kompiuterinės tomografijos, dantų ir t. t.), privalo turėti gydytojo siuntimą.

Turint informacijos apie medicinines procedūras, atliktas nesilaikant radiacinės saugos reikalavimų, t. y. neturint gydančiojo gydytojo siuntimo, prašome informuoti Radiacinės saugos centrą žemiau nurodytais kontaktais.

KONTAKTAI

RSC Radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius Kalvarijų g. 153, Vilnius, tel. (8 5) 210 5817, el. paštas rscАТrsc.lt.

RSC Kauno radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius, Aušros g. 44, Kaunas, tel. (8 37) 33 37 60, el. paštas kaunasАТrsc.lt.

RSC Klaipėdos radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius, Bijūnų g. 6, Klaipėda, tel. (8 46) 38 33 08, el. paštas klaipedaАТrsc.lt.

RSC Šiaulių radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius, Vilniaus g. 229, Šiauliai, tel. (8 41) 52 46 44, el. paštas siauliaiАТrsc.lt.

foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s