LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui
Naujienų archyvas
2010-11-15
Radiacinės saugos užtikrinimas panaudojant radioaktyviojo jodo I-125 „sėklas“
Jodo „sėklos“ – kas tai? Prostatos vėžys – dažniausiai pasitaikanti vyrų, turinčių daugiau nei 50 metų, onkologinė liga Lietuvoje. Kiekvienais metais nustatoma apie 3000 naujų prostatos vėžio susirgimų atvejų. Jeigu vėžys aptinkamas ankstyvojoje stadijoje (I-II), vienas iš naujausių ligos gydymo būdų, kuris suteikia galimybę pasveikti nuo vėžio ir išsaugoti gyvenimo kokybę – mažos dozės galios brachiterapija, panaudojant radioaktyviojo jodo I-125 arba paladžio Pd-103 „sėklas“.
Brachiterapija – tai spindulinės terapijos gydymo būdas, kai jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinis, lokalizuotas arti naviko, skleidžia jonizuojančiąją spinduliuotę ir naikina vėžines ląsteles. Chirurginės procedūros metu I-125 ar Pd-103 „sėklos“ implantuojamos į prostatą ir lieka organizme visą gyvenimą. Jos švitina aplinkui esančias vėžines ląsteles, kol jų aktyvumas visiškai sumažėja.
2007 m. Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) specialistai įrodė, kad neatsilieka nuo pasaulyje taikomų naujovių ir yra tinkamai pasirengę gydyti prostatos vėžį Lietuvoje radioaktyviojo jodo I-125 „sėklomis“. 2007 metų birželio mėnesį buvo atlikta pirmoji I-125 „sėklų“ implantavimo procedūra.
2008 metais šis prostatos vėžio gydymo metodas paplito plačiau ir dabar šios procedūros taip pat atliekamos Vilniaus universiteto Onkologijos institute bei Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose.
Įvykiai pasaulyje naudojant jodo „sėklas“. 2009 metais Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) spaudoje pasirodė nerimą keliantys pranešimai, kuriuose aprašomi incidentai, kurių metu nukentėjo pacientai, gydyti radioaktyviojo jodo I-125 „sėklomis“. Vienoje ligoninėje abejotinos kvalifikacijos gydytojas ir jo nepatyrusi komanda kelis metus atlikinėjo implantacijos procedūras pacientams, sergantiems prostatos vėžiu. Pasekmės skaudžios, nes dažnu atveju procedūrų metu pacientams radioaktyviojo jodo I-125 „sėklos“ buvo implantuotos ne į prostatą, o į aplinkinius organus. Tais atvejais didžioji dalis sėklų pasišalindavo su šlapimu, taigi planuotas implantacijos poveikis ir efektyvumas nebuvo pasiektas. Nepagrįstai didelę apšvitą gavo kai kurių pacientų aplinkiniai prostatos organai (šlaplė ir tiesioji žarna), taip sukeliant skausmus ir smarkiai pabloginant gyvenimo kokybę. JAV reguliuojančiųjų institucijų specialistų nuomone, šių nelaimingų atvejų priežastys yra aiškios: visų pirma, tai – netinkamas darbuotojų kvalifikacinis pasirengimas, antra – mokymų stoka, netinkamos procedūros arba jų nesilaikymas ir jokio implantuotų I-125 „sėklų” kokybės kontrolės vertinimo. Nuostabą kelia ligoninės administracijos abejingumas bei radiacinės saugos kultūros stoka įstaigose.
Situacija Lietuvoje. Sakoma, kad geriausia mokytis iš svetimų klaidų, todėl išanalizavus JAV patirtį, ir siekiant užkirsti kelią panašioms situacijoms susidaryti Lietuvoje, Radiacinės saugos centro specialistai 2010 m. rugsėjo mėnesį atliko neplaninius tikslinius valstybinės radiacinės saugos priežiūros patikrinimus šalies asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kurių metu vertino darbuotojų ir pacientų radiacinės saugos užtikrinimą radioaktyviojo jodo I-125 „sėklų“ implantavimo procedūrų metu.
Patikrinimų metu nustatyta, kad visose ligoninėse dirba kvalifikuotas ir patyręs personalas, kuris vadovaujasi patvirtintomis ir nuolat atnaujinamomis procedūromis. Implantuotų „sėklų“ kokybės kontrolė užtikrinama nuo „sėklų“ įvedimo į žmogaus organizmą (prostatą) momento iki pat gydymo proceso pabaigos. Ypatingas dėmesys skiriamas paciento stebėsenai, gydymo efektyvumo analizei ir įvertinimui.
Siekiant užtikrinti paciento radiacinę saugą, prieš procedūrą gydantis onkologas supažindina pacientą su procedūra ir jonizuojančiosios spinduliuotės poveikiu. Po implantavimo procedūros ir prieš išleidžiant pacientą namo, atliekami dozės galios matavimai aplink ir šalia paciento, jam suteikiama būtina informacija, pateikiama paciento radiacinės saugos instrukcija, kurioje nurodoma kokių radiacinės saugos priemonių ir režimo apribojimų reikia laikytis bei kiek ilgai.
Įvertinus Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kuriose atliekamos radioaktyviojo jodo I-125 „sėklų“ implantavimo procedūros gydant prostatos vėžį, nustatyta, kad pacientų ir darbuotojų radiacinė sauga užtikrinama tinkamai ir vykdoma remiantis Lietuvos higienos normų HN 73:2001 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“ ir HN 95:2005 „Radiacinė sauga ir kokybės laidavimas taikant spindulinę terapiją“ nustatytais reikalavimais.

Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)