LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui
Naujienų archyvas
2010-12-27
Pacientų apšvitos pagrįstumo problema
Medicininė apšvita sudaro didžiausią dalį gyventojų gaunamos apšvitos nuo dirbtinių jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių. Dėl pastaruoju metu pasaulyje itin plačiai taikomų ir nuolat tobulėjančių diagnostinių bei gydymo procedūrų, pacientų apšvita sparčiai auga.
Lietuvoje statistinis žmogus medicininių procedūrų metu vidutiniškai gauna apie 0,65 mSv, o tai sudaro apie 20,9% visos gyventojų gaunamos apšvitos. Kai kuriose pasaulio šalyse medicininė apšvita per pastaruosius metus padidėjo taip, kad jau sudaro apie 50 % visos gaunamos apšvitos. Todėl labai svarbu užtikrinti, kad medicininių procedūrų metu, kai naudojama jonizuojančioji spinduliuotė, apšvita būtų pagrįsta ir optimizuota.
Pagrįstumas – vienas svarbiausių radiacinės saugos principų ir kiekvienas tyrimas, kurio metu naudojama jonizuojančioji spinduliuotė, turi būti taikomas tik jeigu jis padės gydytojui tiksliau diagnozuoti susirgimą nei tą padarytų taikydamas kitus medicininius metodus ir paskirti tinkamą gydymą. Tačiau vis dažniau tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse, pasitaiko nereikalingos ir nepagrįstos medicininės apšvitos atvejų.
Didelį susirūpinimą kelia neseniai atliktų tyrimų rezultatai, kurie atskleidė, kad nuo 30% iki 50% (o kai kuriais atvejais net iki 75%) diagnostinių procedūrų pasaulyje atliekamos nepagrįstai. Atsižvelgiant į tai bei siekiant optimizuoti medicininę apšvitą ir pacientų radiacinę saugą, Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) 2010 m. spalio mėnesį Vienoje organizavo tarptautinį techninį susitikimą, skirtą aptarti taikomų medicininės apšvitos, gaunamos gydymo įstaigose atliekant diagnostines procedūras, optimizavimo ir pagristumo užtikrinimo būdų efektyvumą. Išsamesnę informaciją apie šį renginį galima rasti TATENA nuolat atnaujinamoje specializuotoje interneto svetainėje „Pacientų radiacinė sauga“.
Radiacinės saugos centras (RSC) didelį dėmesį skiria medicininės apšvitos optimizavimo ir pagristumo problemoms Lietuvoje spręsti. Bendradarbiaudamas su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, RSC padeda joms praktikoje pritaikyti „gerosios praktikos“ rekomendacijas, diegti kokybės užtikrinimo sistemas, periodiškai įstaigose tikrina diagnostikai ir gydymui skirtos įrangos kokybės kontrolę, stebi kaip laikomasi rekomenduojamųjų rentgeno diagnostikos apšvitos lygių ir kt.
Atkreipiant gydytojų, skiriančių diagnostines procedūras vaikams, dėmesį į augantį šių tyrimų skaičių ir pagristumo užtikrinimo svarbą, RSC specialistai Vilniaus universiteto vaikų ligoninės gydytojus traumatologus ir pediatrus supažindino su jonizuojančiosios spinduliuotės biologinio poveikio bei vaikų apšvitos pagrįstumo ir mažinimo aktualijomis.
Siekdamas kad medicininės procedūros, kurių metų naudojama jonizuojančioji spinduliuotė, būtų pagrįstos, turėtų aiškią klinikinę motyvaciją ir teiktų didesnę naudą nei žalą, RSC ir ateityje tęs savo veiklą šioje srityje ir skirs ypatingą dėmesį sprendžiant medicininės apšvitos pagrįstumo užtikrinimo problemas. Pasinaudojant RSC specialistų sukaupta patirtimi nustatant rekomenduojamus apšvitos lygius suaugusiems ir surinkus pakankamai duomenų, ateityje planuojama nustatyti šiuos lygius ir vaikams. Taip pat planuojama organizuoti seminarus bendrosios praktikos gydytojams, terapeutams, pediatrams, traumatologams ir kt. diagnostinių procedūrų paskyrėjams, taip siekiant juos supažindinti su medicininės apšvitos didėjimo ir nepagrįstumo problema Lietuvoje ir pasaulyje.

Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)