LT     /    EN
Titulinis puslapis Puslapio struktūra Rašykite mums Versija spausdinimui
Bendroji informacija
Radioaktyviųjų medžiagų ir radioaktyviųjų atliekų vežimo valstybinė radiacinės saugos priežiūra

Radioaktyviųjų medžiagų ir radioaktyviųjų atliekų vežimas – sudėtingas ir atitinkamo pasirengimo reikalaujantis procesas, todėl radioaktyviąsias medžiagas ar radioaktyviąsias atliekas vežti gali tie ūkio subjektai, kurie turi RSC išduotą licenciją ar laikinąjį leidimą, suteikiantį teisę tokiai veiklai. Licencija ar laikinasis leidimas nereikalingi, kai radioaktyviosios medžiagos vežamos nekontroliuojamose pakuotėse, nurodytose Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse, reglamentuojančiose pavojingų krovinių vežimą.

Vadovaujantis Radiacinės saugos įstatymo ir Radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo Lietuvos Respublikoje taisyklių nuostatomis, licencijos ar laikinojo leidimo turėtojas, ketinantis savo reikmėms įsivežti radioaktyviąsias medžiagas ar išvežti panaudotus uždaruosius jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius ar radioaktyviąsias atliekas (išskyrus branduolines ir daliąsias medžiagas) turi gauti RSC išduotą leidimą vežti radioaktyviąsias medžiagas ar radioaktyviąsias atliekas.

RSC specialistai nuolat tikrina, kaip licencijų ar laikinųjų leidimų turėtojai pasirengę užtikrinti radiacinę ir fizinę saugą radioaktyviųjų medžiagų ar radioaktyviųjų atliekų vežimo metu – vertina transporto priemonių atitikimą radiacinės bei fizinės saugos reikalavimams, personalo pasirengimą radiacinės saugos klausimais ir pan.

2015 m. išduoti 37 leidimai radioaktyviosioms medžiagoms ar radioaktyviosioms atliekoms įvežti, išvežti ir vežti Lietuvoje: 30 leidimų įvežti, išvežti ir vežti Lietuvoje radioaktyviąsias medžiagas bei 7 leidimai vežti šalies viduje ir tranzitu per Lietuvą radioaktyviąsias atliekas (1 pav.).1 pav. 2015 m. išduoti leidimai vežti radioaktyviąsias medžiagas ir radioaktyviąsias atliekas

 

Pastaraisiais metais leidimų vežti radioaktyviąsias medžiagas ir radioaktyviąsias atliekas skaičius keičiasi nežymiai (2 pav.). Tai rodo, kad licencijos turėtojų, savo veikloje naudojančių radioaktyviąsias medžiagas, poreikiai pastaruosius keletą metų nesikeičia, tik atnaujinamos veiklai reikalingos radioaktyviosios medžiagos ar veikloje susidariusios radioaktyviosios atliekos perduodamos galutinai sutvarkyti.2 pav. Leidimų vežti radioaktyviąsias medžiagas ir radioaktyviąsias atliekas kitimas 2012–2015 m.

 

2015 m. daugiausia leidimų išduota asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (3 pav.), kurios į Lietuvą įvežė atviruosius jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius, naudojamus branduolinėje medicinoje diagnostikai ir gydymui (pvz. Mo-99, Ra-223, Sr-89, F-18 ir kt.) bei uždaruosius jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius, naudojamus brachiterapijoje (pvz. Co-60, Ir-192). Pramonės įmonės į Lietuvą įvežė pripylimo lygio, ar gaminamos produkcijos storio matavimams reikalingus uždaruosius jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius (pvz. Kr-85, Am-241), kalibracinius uždaruosius jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius ir cheminių medžiagų analizei reikalingus uždaruosius jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius (Ni-63). Mokslo ir mokymo įstaigos pateikė paraiškas tik leidimams radioaktyviosioms atliekoms vežti.

 
 
 
 


 Atnaujinta 2016-05-24


Paieška
Naujienų prenumerata
Mus rasite
Kalvarijų g. 153,
LT-08221, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.00 – 17.00 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 210 5816 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. (8 37) 33 3760 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. (8 46) 38 3308 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. (8 41) 52 4644 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)