Kas yra jonizuojančioji spinduliuotė ir kaip apsisaugoti nuo žalingo jos poveikio?

Visa mūsų aplinka sudaryta iš atomų – mažiausių nedalomų dalelių, turinčių visas medžiagos fizines ir chemines savybes. Atomus savo ruožtu sudaro branduoliai ir elektronų apvalkalai. Branduolius sudaro protonai ir neutronai. Kai branduolyje esančių protonų ir neutronų skaičiai skiriasi, branduoliai tampa radioaktyvūs ir skyla. Jų skilimo metu išsiskiria energija ir spinduliuojama jonizuojančioji spinduliuotė.

 

Gamtoje yra dvi spinduliuotės rūšys: nejonizuojančioji ir jonizuojančioji. Nejonizuojančiosios spinduliuotės pavyzdžiai yra šviesa, šiluma, garsas. Jonizuojančioji spinduliuotė yra didelės energijos dalelių arba elektromagnetinių bangų srautas, kuriam veikiant gali pakisti atomų, molekulių ir gyvų organizmų ląstelių struktūra.

 

Daugiau informacijos apie jonizuojančiąją spinduliuotę skaitykite leidinyje Jonizuojančioji spinduliuotė.

 

 

Daugiau informacijos gyventojams apie jonizuojančiąją spinduliuotę galite rasti RSC svetainėje adresu www.rsc.lt, pasirinkę meniu punktus:

 

Gyventojams > Jonizuojančioji spinduliuotė ir jos panaudojimo sritys

 

Gyventojams > Gyventojų apšvita ir radiacinė sauga

 

Gyventojams > Apsaugos nuo jonizuojančiosios spinduliuotės būdai ir ką reikėtų žinoti įvykus radiacinei avarijai

 

Radiacinės saugos centras, stebėdamas intensyvėjantį visuomenės domėjimąsi radiacine sauga ir jos svarba kasdieniame gyvenime bei norėdamas šviesti Lietuvos gyventojus radiacinės saugos klausimais, bendradarbiaudamas su Tarptautine atominės energijos agentūra, parengė gyventojams skirtą mokomąjį modulį „Kas yra jonizuojančioji spinduliuotė?“. Šio mokomojo modulio tikslas – visiems suprantama kalba pristatyti jonizuojančiosios spinduliuotės tipus, jos panaudojimo kasdieniame gyvenime sritis ir apsisaugojimo būdus.

 

Mokomasis modulis yra paskelbtas Tarptautinės atominės energijos agentūros NUCLEUS platformoje, prie kurios galima prisijungti nemokamai užsiregistravus NUCLEUS platformoje arba naudojant iš anksto sukurtą paskyrą.

 

Nuorodos į mokomąjį modulį (spauskite pavadinimą):

 

Kas yra jonizuojančioji spinduliuotė?

 

 

Prisijungimo vardas: gyventojams

 

Slaptažodis: Slaptazodis123*

 

Kilus klausimų dėl prisijungimo prie NUCLEAR platformos, galite atsisiųsti prisijungimo instrukciją paspaudę čia.

 

Grįžti...

 


 sukūrė Artogama