foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s

foto_s foto_bull Naujienos foto_s
foto_s
foto
2021-03-29
Diagnostiniai atskaitos lygiai: pacientų radiacinės saugos užtikrinimas

 

     Tobulėjant technologijoms medicinos nebeįsivaizduojame be procedūrų, kurių metu naudojama jonizuojančioji spinduliuotė, jos panaudojimas suteikia didžiulės naudos diagnozuojant ir gydant susirgimus, tačiau tokių procedūrų metu žmonės patiria apšvitą jonizuojančiąją spinduliuote, t. y. medicininę apšvitą. Medicininė apšvita yra didžiausias dirbtinės jonizuojančiosios spinduliuotės apšvitos šaltinis. Kasdien visame pasaulyje atliekama tūkstančiai rentgeno, branduolinės medicinos diagnostikos, intervencinės radiologijos ir kitų diagnostinės medicininės radiologijos procedūrų (toliau – procedūros), todėl labai svarbu užtikrinti, kad jos būtų atliekamos saugiai radiacinės saugos požiūriu. Pacientų radiacinė sauga užtikrinama optimizuojant procedūras t. y. siekiant, kad pacientams atliekamų procedūrų metu diagnostinio vaizdo kokybė būtų pakankama diagnozei nustatyti, o pacientai patirtų kiek įmanoma mažesnę apšvitą.

 

     Optimizavimas atliekamas parenkant tinkamą įrangą ir tinkamus jos techninius parametrus, o branduolinėje medicinoje – radiofarmacinius vaistinius preparatus bei jų aktyvumus, atliekant įrangos kokybės kontrolės bandymus, vertinant pacientų patiriamą apšvitą, naudojant tinkamas apsaugines priemones (pavyzdžiui, švinines prijuostes, apšvitai mažinti skirtą programinę įrangą ir pan.) bei taikant kitas priemones.

 

     Visos minėtos optimizavimo priemonės ir pacientų apšvitos vertinimas naudojant diagnostinius atskaitos lygius (toliau – DAL) yra svarbios pacientų radiacinei saugai užtikrinti . Pacientų apšvitos vertinimas atliekamas lyginant žmonių grupės gaunamą vidutinę apšvitos dozę su teisės aktuose atitinkamai procedūrai nustatytu DAL, kurio negalima viršyti. Jeigu DAL yra viršijamas, asmens sveikatos priežiūros įstaigos atliekamos  procedūros yraneoptimizuotos ir reikia skubiai taikyti taisomuosius veiksmus, kuriais tobulinamas procedūros atlikimas (pavyzdžiui, sumažinamas apšvitos laukas). Kadangi atliekama labai daug skirtingų procedūrų, DAL yra nustatyti ir pacientų apšvitos vertinimas atliekamas tik dažniausiai atliekamoms procedūroms. Šis būdas yra vienintelis, kuris naudojamas kasdieninėje praktikoje pacientų apšvitai procedūrų metu vertinti.  

 

     Tobulėjant medicininės radiologijos įrangai ir su ja naudojamai programinei įrangai bei kitoms priemonėms vaizdui gauti ir pacientų radiacinei saugai užtikrinti, rekomenduojama kas penkerius metus peržiūrėti DAL. Toks laikotarpis yra nurodomas tarptautinių organizacijų rekomendacijose.

 

     Kilus klausimų kreipkitės į Radiacinės saugos centro Ekspertizės ir apšvitos stebėsenos departamento Ekspertizės ir medicininės apšvitos stebėsenos skyrių el. paštu rsc@rsc.lt arba telefonu (8 5) 236 1936 (+5).  

 

 

DAL

 


foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)

foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s