foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s

foto_s foto_bull Aktualijos foto_s
foto_s
foto
2021-06-09
Medienos ir durpių kuro užterštumo radioaktyviuoju ceziu 137Cs kontrolė pasiteisino

 

     Lietuvoje vis pasitaiko atvejų, kai iš teritorijų, užterštų radioaktyviosiomis medžiagomis po avarijos Černobylio atominėje elektrinėje, norima įvežti medienos ir durpių kuro, užteršto radioaktyviuoju ceziu 137Cs. Kadangi medienos kuro pelenai dažnai naudojami dirvoms tręšti, todėl radioaktyviųjų medžiagų, esančių pelenuose, gali patekti į daržoves ar gyvulių pašarą ir mitybos grandine – į žmogaus organizmą.

 

     Siekiant užtikrinti, kad į Lietuvą nepatektų toks kuras, taikomi du prevencijos barjerai.

 

     Pasienio kontrolės punktuose įrengtos radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų objektų aptikimo sistemos ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos struktūriniai padaliniai atlieka krovinių, kertančių valstybės sieną, radiacinę kontrolę. Jeigu šios sistemos nustato, kad vežamas medienos ar durpių kuras skleidžia jonizuojančiąją spinduliuotę, pareigūnai tokio krovinio į Lietuvos Respublikos teritoriją neįleidžia.

 

     Nuo 2015 visos medienos ar durpių kuro siuntos, įvežamos iš Baltarusijos, Ukrainos ir Rusijos Federacijos Kalugos, Tulos, Briansko ir Oriolo sričių turi turėti dokumentus, įrodančius, kad užterštumas radioaktyviuoju ceziu 137Cs neviršija 30 Bq/kg. Šių dokumentų patikrą atlieka Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos teritorinių muitinių pareigūnai.

 

     Vien per 2020 m. tokia medienos ir durpių kuro kontrolė leido aptikti, kad kuras užterštas radioaktyviosiomis medžiagomis  ir 44 atvejais į Lietuvą nebuvo leista įvežti tokio kuro.

 

     Radiacinės saugos centras (toliau – RSC) vykdo ir pasirinktinę įvežamos medienos ir durpių kuro kontrolę, muitinės postuose sustabdant įvežamą medienos ir durpių kurą bei atliekant atrinktų mėginių tyrimus. Jeigu atlikus tyrimus nustatoma, kad užterštumas radioaktyviuoju ceziu 137Cs viršija leistiną lygį, medienos ar durpių kuras neįleidžiamas  į Lietuvos teritoriją.

 

     Taip pat RSC specialistai radiacinės saugos priežiūros metu vertina, kaip medienos kurą naudojančios įmonės vykdo susidariusių pelenų užterštumo radioaktyviuoju ceziu 137Cs kontrolės reikalavimus. Ištyrus iš katilinių ir šiluminių elektrinių paimtus medienos kuro pelenų mėginius, nustatyta, kad 93 proc. visų tirtų pelenų buvo tinkami naudoti dirvoms tręšti. Stebimas nedidelis medienos kuro pelenų mėginių, kuriuose radioaktyviojo cezio 137Cs aktyvumo koncentracija viršija 1 Bq/g (pelenai nebetinka dirvų tręšimui ir tokie pelenai gali būti naudojami rekultivuojant pažeistas teritorijas ar civilinės inžinerijos reikmėms), skaičiaus didėjimas.. Tai galima paaiškinti tuo, kad pastaraisiais metais pelenų užterštumo radioaktyviuoju ceziu 137Cs kontrolė privaloma tik įmonėms, turinčioms didelius šilumos gamybos pajėgumus, o būtent tokios įmonės kūrena ir iš trečiųjų valstybių importuotą medienos kurą.

 

 

Grafikas

 

 

     RSC, vykdydamas žmonių ir aplinkos apšvitos reguliuojamąją kontrolę, deda daug pastangų, kad Lietuvos gyventojai būtų apsaugoti nuo nepagrįstos apšvitos jonizuojančiąja spinduliuote, todėl medienos ir durpių bei iš jų susidarančių pelenų kontrolė 2021 m. ir toliau tęsiama.

 

 

 

Medienos tyrimai

 


foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)

foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s