foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s

foto_s foto_bull Aktualijos foto_s
foto_s
foto
2021-07-09
Pacientų patiriama apšvita rentgeno diagnostinių ir intervencinės radiologijos procedūrų metu

     Radiacinės saugos centras atlieka pacientų patiriamos apšvitos Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigose (toliau – ASPĮ) stebėseną. Kasmet įvertinama, ar pacientų apšvita atliekant ASPĮ rentgeno diagnostikos ir intervencinės radiologijos procedūras (toliau – procedūros) neviršija nustatytų diagnostinių atskaitos lygių (apie juos daugiau galima paskaityti čia), o viršijimo atveju yra stebima, ar ASPĮ taiko korekcinius veiksmus. Taip pat remiantis stebėsenos rezultatais priimami sprendimai dėl priemonių, skirtų pacientų apšvitai optimizuoti, taikymo.

 

     Įprastai procedūrų metu patiriama apšvita sudaro apie 30 proc. visos Lietuvos gyventojo patiriamos apšvitos. Tačiau 2020 m. dėl Covid-19 pandemijos atlikta beveik 60 proc. mažiau procedūrų nei 2019 m., todėl patiriama apšvita dėl šių procedūrų sudarė apie 24 proc. ir apšvitos dozė 2020 m. buvo 0,77 mSv, kai tuo tarpu 2019 m. – 0,98 mSv.

 

     2020 m. didžiausią įtaką vidutinei Lietuvos gyventojo efektinei dozei turėjo atliktos kompiuterinės tomografijos procedūros, dėl kurių gyventojų patirta apšvita sudarė 0,44 mSv, nors šių procedūrų atlikta tik apie 13 proc. iš visų atliktų procedūrų. 2020 m. ASPĮ daugiausia atlikta rentgenografijos procedūrų, kurios sudarė 47 proc. iš visų atliktų procedūrų, tačiau dėl rentgenografijos procedūrų vidutinė Lietuvos gyventojo gauta efektinė dozė sudarė 0,11 mSv. Šiek tiek mažiau pagal atlikimo dažnumą buvo atlikta dantų rentgeno diagnostikos procedūrų, kurios sudarė 32 proc. visų 2020 m. atliktų procedūrų ir dėl jų gauta vidutinė efektinė dozė sudarė 0,004 mSv. Taigi, apšvita dėl kompiuterinės tomografijos procedūrų, kurių atlikta tik 13 proc. iš visų atliktų procedūrų, sudarė net 58 proc. visos dėl atliekamų procedūrų pacientų patirtos apšvitos. Kadangi kompiuterinės tomografijos procedūrų metu pacientai patiria didžiausią apšvitą, labai svarbu skirti ypatingą dėmesį kompiuterinės tomografijos procedūrų pagrįstumui.  

 

     Vidutinė pacientų patirta apšvita atskirų procedūrų metu išliko panaši į ankstesniais metais pacientų patirtą apšvitą. Pacientų vidutinės apšvitos kitimas atliekant rentgenografijos krūtinės ląstos (užpakalinė projekcija), krūtinės ląstos (šoninė projekcija) ir dubens (priekinė projekcija) procedūras 2017–2020 m. parodytas 1 pav., o pacientų apšvitos kitimas atliekant kompiuterinės tomografijos krūtinės ląstos ir dubens procedūras 2018–2020 metais parodytas 2 pav.

 

 

RSC_2021-07-09_1

 

 

 

PRSC_2021-07-09_2

 

 

     Vertinant pacientų patiriamą apšvitą nustatyta, kad keliose ASPĮ viršytas diagnostinis atskaitos lygis. Visos ASPĮ nustatė šių lygių viršijimų priežastis ir taikė korekcinius veiksmus. Beveik visos atliko pakartotinius pacientų apšvitos vertinimus, kurių metu nustatyta, kad, pritaikius korekcinius veiksmus (optimizavus protokolų parametrus, sumažinus atstumą tarp židinio ir stovo, apšvitos lauko plotą) vidutinė pacientų patiriama apšvita neviršija nustatytų diagnostinių atskaitos lygių. Viena ASPĮ taikė korekcinius veiksmus, bet dar nebaigė pakartotinai rinkti duomenų apie pacientų patiriamą apšvitą.

 

     Palyginus vidutinę paciento gautą efektinę dozę Lietuvoje su 36 Europos šalių vidutine pacientų gauta efektine doze nustatyta, kad Lietuvoje pacientai patiria mažesnę vidutinę apšvitą rentgenografijos procedūrų metu. Atliekant kompiuterinės tomografijos procedūras, kai kurių kompiuterinės tomografijos procedūrų metu vidutinė patiriama apšvita yra didesnė už 36 Europos šalių vidutinę pacientų gautą efektinę dozę, o kai kurių kompiuterinės tomografijos procedūrų metu – mažesnė. Vidutinės pacientų gautos efektinės dozės kompiuterinės tomografijos procedūrų metu palyginimas su Europos šalių pacientų gauta vidutine efektine doze šių procedūrų metu pateiktas 1 lentelėje. Iš pateiktų duomenų matyti, kad atliekant kompiuterinės tomografijos galvos, krūtinės ląstos, pilvo ir stuburo juosmens dalies procedūras Lietuvoje pacientų gaunama vidutinė efektinė dozė yra mažesnė už vidutinę efektinę dozę Europoje, o atliekant kompiuterinės tomografijos dubens, stuburo kaklo ir stuburo krūtinės ląstos procedūras – didesnė. Tai lemia naudojamos įrangos techninės charakteristikos, skirtingos procedūrų atlikimo technikos. 

 

 

PRSC_2021-07-09_23 width=

 


foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)

foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s