foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s

foto_s foto_bull Aktualijos foto_s
foto_s
foto
2021-09-10
Kas yra radonas ir kaip nustatoma jo koncentracija patalpų ore?

 

     Radonas yra radioaktyviosios dujos, kurios natūraliai susidaro skylant uranui dirvožemyje, uolienose ar vandenyje. Dujoms iš dirvožemio išgaravus, lauke jos susimaišo su grynu oru, todėl jų koncentracija ore yra maža ir tai nekelia pavojaus žmonių sveikatai. Tačiau, kai radono patenka į patalpas, jis gali kauptis jose, o padidėjęs šių dujų kiekis gali kelti pavojų žmonių sveikatai. Radono į patalpas gali patekti per bet kurią nesandarią vietą, kur statinio konstrukcijos susisiekia su dirvožemiu. Ilgalaikis radono poveikis gali lemti didesnę riziką susirgti plaučių vėžiu. Rizikos lygis priklauso nuo radono aktyvumo koncentracijos ir poveikio trukmės.

 

     Radono tyrimams atlikti naudojama speciali įranga

 

     Radono dujų negalima pamatyti, užuosti ar pajusti jų skonio, tačiau jas lengvai galima aptikti radono matavimo prietaisais atliekant radono aktyvumo koncentracijos tyrimus. Tokius tyrimus Lietuvoje atlieka Radiacinės saugos centras (toliau – RSC). Radono tyrimams atlikti naudojama speciali įranga:

 

  • Radono monitoriai, tiriantys momentinę ar laike kintančią radono aktyvumo koncentraciją. Naudojant šią įrangą radono koncentracija patalpų ore išmatuojama per 10–15 min.

 

  • Pasyvūs detektoriai naudojami tiriant vidutinę radono aktyvumo koncentraciją patalpose per tam tikrą laiką. Šia įranga yra atliekami ilgalaikiai radono tyrimai patalpų ore naudojant alfa pėdsakų tyrimo metodiką. Detektoriai paliekami patalpose 3–6 mėnesiams, mažiausiai dvejose, nuolat naudojamose, žemiausiai esančiose gyvenamosiose patalpose.

 

     Radono koncentracijai patalpose turintys veiksniai

 

     Koncentracijos pokyčiai atsiranda dėl šildymo ir vėdinimo sezonų. Šildymas pastate gali sukelti mažesnį oro slėgį pastato viduje, palyginti su išoriniu. Atsiradęs slėgio skirtumas gali pritraukti į pastatą orą, kuriame yra radono. Žiemos metu pastebimas radono dujų padidėjimas pastatuose ne tik dėl padidėjusio slėgių skirtumo, bet taip pat ir dėl mažiau vėdinamų patalpų. Kai dirvožemis yra drėgnas, vanduo gali sumažinti radono dujų patekimą į pastatą, o žiemą užšalęs dirvožemis gali nukreipti dirvožemio dujas mažiausio pasipriešinimo keliu, t. y. per pastatą. Dėl šių priežasčių RSC rekomenduoja radono aktyvumo koncentracijos tyrimus patalpų ore atlikti šildymo sezono metu.

 

     Radono kitimą lemia ne tik sezoniškumas, bet ir gyventojų elgesys. Radono koncentracijos sumažėjimas pastebimas atidarius langus ir duris, tačiau jis yra tik trumpalaikis ir yra pavojus, kad uždarius langus vėl padidės radono koncentracija. Į šiuos pokyčius reikia atsižvelgti vertinant radono kiekį patalpose, ypač pastatuose, kurie ilgą laiką būna nenaudojami (pavyzdžiui, mokyklos reguliariai uždaromos savaitgalį).

 

     Gyventojai, kurie norėtų nemokamai atlikti radono tyrimus jų gyvenamuosiuose pastatuose, kviečiami kreiptis į RSC el. paštu rsc@rsc.lt arba telefonu Vilniuje (8 5) 236 1936 (+3)

 

 

 

Radonas

 

 


foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)

foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s