foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s

foto_s foto_bull Aktualijos foto_s
foto_s
foto
2021-10-15
Kalio jodido tabletės Černobylio zonoje: ar jos reikalingos?

    

     Vis dažniau sulaukiame klausimų apie kalio jodido (toliau – KI) tablečių vartojimo poreikį vykstant į ekskursijas Černobylio zonoje, todėl atsakome į gyventojams rūpimus klausimus.

    

     Kas yra Černobylio zona, ar buvimas joje pavojingas turistų sveikatai?

    

     Černobylio zona yra uždaras rajonas Ukrainoje, Kijevo srities šiaurinėje dalyje 30 km aplink Černobylio AE. Ši teritorija suformuota 1986 m. po Černobylio katastrofos ir apima maždaug 2 600 km2. Į šią zoną nuo 2002 m. įleidžiami turistai. Šiuo metu Černobylio zonoje turistų patiriama išorinė vienos dienos apšvita beveik prilygsta apšvitai, patiriamai per 1 val. skrydį lėktuvu Vilnius–Londonas. Taigi, patiriama išorinė apšvita nėra didelė ir realaus pavojaus turistų sveikatai nekelia.

    

     Ar radioaktyvusis jodas  gali būti aptinkamas Černobylio zonoje?

    

     Radioaktyvusis jodas –  trumpaamžis radionuklidas, kurio pusėjimo trukmė yra apie 8 dienos. Tai reiškia, kad jau po 8 dienų suskyla (pranyksta) pusė branduolinės avarijos metu aplinkoje pasklidusio radioaktyviojo jodo.

     Černobylio AE avarijos metu aplinkoje pasklidęs radioaktyvusis jodas visiškai suskilo ir natūraliai pasišalino iš aplinkos praėjus keliems mėnesiams po avarijos, o praėjus daugiau nei 35 metams po Černobylio AE avarijos radioaktyviojo jodo Černobylio zonoje seniai neliko ir pėdsakų. Taigi, vykstant į Černobylio zoną KI tablečių vartojimas neturi jokio pagrindo ir yra nereikalingas.   

    

     Kada vartojamos KI tabletės?

    

     Primename, kad KI tabletės apsaugo skydliaukę tik nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio, tačiau neapsaugo žmogaus organizmo nuo kitų branduolinės avarijos metu aplinkoje pasklidusių radionuklidų. Šias tabletes reikia vartoti tik įvykus branduolinei avarijai atominėje elektrinėje ir Sveikatos apsaugos ministerijai rekomendavus. Laiku suvartojus KI tabletes, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu ir taip apsaugoma nuo įkvėpto radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir sukeliamos žalos – šios liaukos vėžinių ir kitokių susirgimų.   

    

     Kaip vartoti KI tabletes?

    

     Radiacinės saugos centras lietuvių, anglų, lenkų ir rusų kalbomis yra parengęs informaciją, kaip vartoti KI tabletes įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai. Ją rasite Radiacinės saugos centro interneto svetainės skiltyje „Ką reikia žinoti apie pasirengimą branduolinei ar radiologinei avarijai“ arba čia.


foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)

foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s