foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s

foto_s foto_bull Aktualijos foto_s
foto_s
foto
2020-09-01
Radioaktyviosiomis medžiagomis užteršto medienos ir durpių kuro į Lietuvą nepatenka

    Išaugus medienos ir durpių kuro paklausai, gana daug jo įvežama ir iš kitų valstybių, taip pat ir iš tų regionų, kurie po Černobylio atominės elektrinės avarijos buvo užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis. Radioaktyviosiomis medžiagomis užterštais pelenais tręšiant dirvas ilgesnį laiką, žemė ir gruntiniai vandenys gali būti užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis, todėl Lietuvos žmonės gali patirti nepagrįstą apšvitą jonizuojančiąja spinduliuote.

 

    Siekiant užtikrinti, kad į Lietuvą nepatektų radioaktyviosiomis medžiagomis užteršto medienos ir durpių kuro, nuo 2015 m. tokių rūšių kuras, įvežamas į Lietuvą iš trečiųjų valstybių (Baltarusijos Respublikos, Ukrainos Respublikos ir Rusijos Federacijos Kalugos, Tulos, Briansko ir Oriolo sričių), gali būti tiekiamas į Lietuvos rinką tik su kiekvieną kuro siuntą lydinčiais radiologinių tyrimų dokumentais, įrodančiais, kad medienos ar durpių užterštumas 137Cs radionuklidu neviršija nustatyto 30 Bq/kg lygio.

 

    Kasmet ištiriama apie 2 tūkst. susidariusių medienos kuro pelenų. 2018–2020 m. atliktų biokuro ir pelenų (lakiųjų ir dugno) ištirtų mėginių tyrimų rezultatai rodo, kad įvežtinio medienos kuro užterštumas 137Cs radionuklidu neviršijo nustatyto lygio ir susidarę pelenai tinkami antriniam panaudojimui įvairiems tikslams, taip pat ir dirvoms tręšti. Radiacinės saugos centras, bendradarbiaudamas su teritorinėmis muitinėmis, vykdo įvežamo biokuro valstybinę radiacinės saugos priežiūrą prieš atliekant išmuitinimo procedūras. Taip pat, vykdant valstybinę radiacinės saugos priežiūrą, imami biokuro ir pelenų mėginiai katilinėse bei šiluminėse elektrinėse, ir visais atvejais, kai muitinės pareigūnai suabejoja dokumentų teisingumu (radioaktyvumo lygį patvirtinančiuose dokumentuose taisyti skaičiai ir pan.).

 

    Nustatytas radiacinės saugos požiūriu saugus leistinas 137Cs radionuklido lygis įvežtiniame medienos kure, lygus 30 Bq/kg, yra saugus ir lietuviškai medienai, nes Lietuvoje yra regionų (Dzūkija, pvz., Veisiejai, Suvalkija), kur 137Cs radionuklido aktyvumo koncentracija medienoje yra šiek tiek didesni, tačiau neviršija 30 Bq/kg.

 

    Radiacinės saugos centras, vykdydamasi žmonių ir aplinkos apšvitos reguliuojamąją kontrolę, deda daug pastangų, kad Lietuvos gyventojai būtų apsaugoti nuo nepagrįstos apšvitos jonizuojančiąja spinduliuote.foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)

foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s