foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s

foto_s foto_bull Aktualijos foto_s
foto_s
foto
2020-09-04
Projekto „Moksleiviai į Vyriausybę“ dalyviai sužinojo, kas lemia didžiausią Lietuvos gyventojų apšvitą

    Radiacinės saugos centro Gyventojų apšvitos stebėsenos skyriaus specialistė nuotolinio susitikimo su projekto „Moksleiviai į Vyriausybę“ dalyvėmis metu papasakojo apie jonizuojančią spinduliuotę ir radono dujas, supažindino su gamtinės kilmės radioaktyviųjų radono dujų patalpų ore sukeliamos apšvitos problema ir pademonstravo radono matavimų įrangą.

 

    Apie jonizuojančią spinduliuotę moksleivės jau buvo girdėjusios ir ankščiau, tačiau apie tai, kad radono dujos lemia didžiausią Lietuvos gyventojų patiriamą apšvitą, joms buvo naujiena. Moksleivėms papasakota, kad žmones nuolatos veikia ne tik dirbtiniai, bet ir gamtiniai radioaktyvieji šaltiniai. Didžiausią apšvitą žmogus patiria ne iš rentgeno diagnostinių tyrimų ar atominių elektrinių, bet iš gamtoje esančių radioaktyviųjų šaltinių. Vienas iš tokių šaltinių yra gamtinės kilmės radono dujos. Pro nesandarius pastato pamatus į patalpas patekusios tokios dujos kaupiasi uždarose erdvėse. Įkvėpus oro su radonu, alfa dalelės švitina kvėpavimo takų epitelį, gali pažeisti ląsteles ir lemti kvėpavimo takų, plaučių vėžinių susirgimų ir genetinių pakitimų.

 

    Projekto dalyvėms pristatytos priemonės, kuriomis siekiama įvertinti bei sumažinti radono patalpų ore kiekį. Visų pirma, reiktų įvertinti, ar sklypas, kuriame planuojama pastato statyba, yra teritorijoje, kur nustatyta didesnė radono aktyvumo koncentracija gyvenamųjų patalpų ore. Tai galima padaryti peržiūrėjus Radiacinės saugos centro internetinėje svetainėje paskelbtą interaktyvų Lietuvos radono žemėlapį. Taip pat radono rizika naujame sklype gali būti įvertinta ir atlikus radono aktyvumo koncentracijos tyrimus grunte. Be to, labai svarbu, kad pastato pamatai būtų sandarūs, nes tai dar labiau sumažins radono aktyvumo koncentraciją pastatų patalpų ore.

 

    Radono aktyvumo koncentracija patalpų ore priklauso nuo keleto veiksnių. Didžiausias radono kiekis kaupiasi pirmame aukšte ir patalpose, kurios yra po žeme, todėl ir daugiaaukščiuose pastatuose radono rizika yra mažesnė. Taip pat radono aktyvumo koncentracija patalpose priklauso nuo grunto tipo. Pastatuose, kurie pastatyti ant orui laidaus grunto (pvz., smėlio) neretai išmatuojama daug didesnė radono aktyvumo koncentracija patalpų ore, nei pastatuose, kurie yra pastatyti ant molingo grunto. Dar vienas labai svarbus veiksnys yra tinkama patalpų ventiliacija.

 

   Radiacinės saugos centras nuolat stebi ir vertina gamtinių radioaktyviųjų radono dujų sukeliamą apšvitą. Šiai apšvitai vertinti Radiacinės saugos centre yra atliekami radono aktyvumo koncentracijos patalpų ore, grunte ir vandenyje tyrimai.foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)

foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s