foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s

foto_s foto_bull Aktualijos foto_s
foto_s
foto
2020-12-01
Radiacinės saugos centras įspėja: karščiavimo klinikose būtina laikytis radiacinės saugos reikalavimų

 

     Lietuvoje jau kuris laikas veikia vadinamosios karščiavimo klinikos, kuriose viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams atliekami išsamesni tyrimai.

     Klinikos atidaromos ir uždaromos atsižvelgiant į konkrečiame šalies regione besiklostančią pandeminę situaciją. Suprantama, kad sprendimus dėl karščiavimo klinikos būtina priimti pakankamai greitai, tačiau planuojant tokios klinikos veiklą būtina įvertinti ir kitas rizikas. Radiacinės saugos centras, atsižvelgdamas į tai, kad karščiavimo klinikų veikla apima ir krūtinės ląstos rentgenografinį tyrimą, atkreipia dėmesį, kad atliekant tokius tyrimus būtina laikytis radiacinės saugos reikalavimų.

     Problemų nekyla, kai karščiavimo klinikos steigiamos esamose asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ligoninėse, poliklinikose ir pan.), kurios ir iki šiol atliko rentgeno diagnostikos procedūras. Tokios įstaigos jau turi visą būtiną rentgeno diagnostikos įrangą, tinkamai parengtą personalą, yra apsirūpinusios individualiosiomis apsaugos priemonėmis (švino prijuostėmis, skydliaukės apsauga ir kt.), todėl radiacinės saugos požiūriu yra pilnai pasirengusios vykdyti joms pavestas funkcijas.

     Visai kita situacija, kai karščiavimo klinikos steigiamos asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kurios iki šiol rentgeno diagnostikos procedūrų neatlikinėjo arba vykdė veiklą tik dantų rentgeno diagnostikos aparatais. Vargu ar įstaigoje, kurioje darbuotojai neturi reikiamos profesinės kvalifikacijos, nėra apmokyti dirbti su planuojama naudoti rentgeno įranga, nepakankamai žino arba nežino radiacinei saugai užtikrinti keliamų reikalavimų, be to, yra nepakankamai arba visai nėra individualiųjų apsaugos priemonių ir t. t., galima tikėtis aukšto radiacinės saugos kultūros lygio atliekant rentgeno diagnostikos procedūras.

 

     Radiacinės saugos centras primena, kad visos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kuriose steigiamos karščiavimo klinikos, privalo laikytis šių esminių radiacinės saugos reikalavimų:

  • užtikrinti, kad rentgeno diagnostikos procedūras atliks tik reikiamą profesinę bei radiacinės saugos kvalifikaciją turintys darbuotojai;
  • užtikrinti, kad darbuotojai, prieš pradėdami dirbti su rentgeno aparatais, būtų apmokyti su jais dirbti, o naudodami kilnojamuosius rentgeno aparatus, mokėtų nustatyti kontroliuojamosios zonos ribas ir išmanytų, kokias radiacinės saugos priemones taikyti;
  • užtikrinti, kad kilnojamas rentgeno aparatas būtų patalpintas į patalpą, aplink kurią nėra patalpų, kuriose nuolat būna žmonės;
  • aprūpinti darbuotojus tinkamomis individualiosiomis apsaugos priemonėmis ir apmokyti darbuotojus jomis naudotis. Jei reikia ir yra galimybė, užtikrinti pacientų radiacinę saugą kilnojamosiomis širmomis;
  • užtikrinti, kad darbuotojams būtų vykdoma darbuotojų apšvitos stebėsena atliekant jų patiriamos apšvitos individualius matavimus.

 

     Nesilaikant aukščiau išvardintų radiacinės saugos reikalavimų kyla grėsmė, kad atliekamos rentgeno diagnostikos procedūros bus nekokybiškos ir, tikėtina, neduos reikiamos diagnostinės informacijos, tuo tarpu darbuotojai bei pacientai patirs nepagrįstą apšvitą jonizuojančiąja spinduliuote, kurios būtų galima išvengti.

     Taip pat atkreipiame dėmesį, kad steigiant karščiavimo klinikas asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kurios iki šiol nevykdė veiklos su rentgeno diagnostikos aparatais, tokia veikla turi būti įteisinta teisės aktais nustatyta tvarka.

 

     Kilus klausimų Radiacinės saugos centras pasirengęs teikti konsultacijas tiek el. paštu rsc@rsc.lt, tiek telefonu (8 5) 236 1936 arba  +370 698 29611.

 


foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)

foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s