foto_s1
foto_s1 foto_hrb
foto_phrfoto_log
foto_s1
foto_s foto_s
foto_s foto_s
LT     /    EN
Titulinis puslapis foto_sep Puslapio struktūra foto_sep Rašykite mums foto_sep foto_dis foto_sep Versija spausdinimui
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s

foto_s foto_bull Aktualijos foto_s
foto_s
foto
2020-12-07
Radiacinės saugos centras informuoja: dezaktyvavimo punktas, kas tai?

 

 

     Žmogaus poelgius lemia jo turimos žinos. Situacijose, kuomet kyla pavojus sveikatai, svarbiausia nepasimesti, elgtis atsakingai, remtis patikimų šaltinių pateikiama informacija. Radiacinės saugos centras primena, kaip asmuo, galimai užsiteršęs radioaktyviosiomis medžiagomis, turėtų elgtis nekeldami pavojaus sau ir aplinkiniams.

     Radioaktyviosiomis medžiagomis užsiteršiama įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai atominėje elektrinėje, panaudojus radioaktyviųjų medžiagų išsklaidymo prietaisą  „purvinąją bombą“ arba įvykus kitai radiologinei avarijai, kurios metu radioaktyviųjų medžiagų patenka į aplinką.

    Radioaktyviųjų medžiagų patekus ant odos ar asmeninių daiktų (rūbų, avalynės ir kt.), patiriama išorinė apšvita. Vidinę apšvitą žmogus patiria, kai radioaktyviųjų medžiagų į organizmo vidų patenka kvėpuojant, valgant, liečiant nosį, akis ir kitas gleivines ar per ant kūno paviršiaus esančias žaizdas. Tiek išorinė, tiek vidinė apšvita gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai, todėl radioaktyviąsias medžiagas būtina kuo skubiau pašalinti nuo odos ir asmeninių daiktų, t. y. dezaktyvuoti. Ši procedūra bus atliekama dezaktyvavimo punktuose, saugiai, nekeliant grėsmės savo sveikatai ir aplinkiniams.

     Dezaktyvavimo punktai bus įrengti išėjimo iš radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų teritorijų vietose, pagal paveikslėlyje pateiktą schemą. Informaciją apie tokių punktų vietas pateiks savivaldybės, patenkančios į radioaktyviosiomis medžiagomis užterštą teritoriją, administracija.

     Atvykęs į dezaktyvavimo punktą žmogus bus užregistruotas ir specialiais matavimo prietaisais bus įvertintas jo odos ir asmeninių daiktų užterštumas radioaktyviosiomis medžiagomis. Jeigu tokio užterštumo nebus nustatyta, tuomet žmogus bus nukreipiamas išėjimo lik, kur radioaktyviosiomis medžiagomis neužterštoje teritorijoje  galės saugiai palaukti artimųjų. Nustačius, kad asmeniniai daiktai užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis, jie bus surinkti ir išduoti švarūs rūbai ir avalynė. Žmogus, kurio oda užteršta radioaktyviosiomis medžiagomis, nusipraus ir specialiais matavimo prietaisais bus pamatuota, ar radioaktyvusis užterštumas nuo odos pašalintas. Nustačius, kad radioaktyviosios medžiagos nuo odos nevisiškai pašalintos, reikės nusiprausti pakartotinai. Branduolinės avarijos metu aplinkoje pasklidus radioaktyviojo jodo, žmonėms bus atliktas ir skydliaukės radioaktyviojo užterštumo matavimas bei duoti stabiliojo jodo preparatai, jeigu jie dar nespėjo jų išgerti.

     Dezaktyvavimo punkte svarbu nesiblaškyti, sekti dezaktyvavimo punkto darbuotojų nurodymus ir elgtis taip, kad judėjimas vyktu viena kryptimi (iš radioaktyviosiomis medžiagomis užterštos į neužteršta zoną). Šeimos turi laikytis kartu, kad tėvai galėtų padėti vaikams, vyresniems ir neįgaliems šeimos nariams. Vienišiems neįgaliesiems ar pagyvenusiems žmonėms padės dezaktyvavimo punkto darbuotojai.

     Būtina atsiminti, kad būnant radioaktyviosiomis medžiagomis užterštoje teritorijoje iki kol neatlikta dezaktyvavimo procedūra, negalima valgyti, gerti, rūkyti, liestis prie daiktų, veido, burnos ir leisti vaikams žaisti ant žemės.

    Įsidėmėkite – #ŽinojimasSaugo. Kuo geriau būsime informuoti, tuo tiksliau žinosime, kaip elgtis įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai , ir paprasčiau reaguosime į pavojų keliančią situaciją.

    Daugiau informacijos apie pasiruošimą branduolinei ar radiologinei avarijai galite rasti:

•        Ekstremalioms situacijoms pasirengti skirtoje svetainėje www.lt72.lt .

•        Radiacinės saugos centro svetainės skiltyje “Ką reikia žinoti apie pasirengimą branduolinei avarijai?” arba Radiacinės saugos centro Facebook.

 foto_s
foto_s
site_bullet Paieška
foto_s
foto_s
title_bullet Naujienų prenumerata
foto_s
foto_s
foto_s Mus rasite
foto_small
foto_s
Kalvarijų g. 153,
LT-08352, Vilnius

Tel. (8 5) 236 1936
Faks. (8 5) 276 3633
El. paštas rsc@rsc.lt


foto_s
foto_s
Kilus bet kokiems su darbuotojų, gyventojų, pacientų radiacine sauga susijusiems klausimams, prašome kreiptis į Radiacinės saugos centrą. Atsakome į klausimus bei konsultuojame:

Vilniuje, Kalvarijų g. 153, pirmadieniais ir trečiadieniais 8.00 – 17.00 val., antradieniais ir ketvirtadieniais 7.30 – 17.30 val., penktadieniais 8.00 – 15.45 val. (pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.) tel. (8 5) 236 1936 arba el. paštu rscATrsc.lt;

Kaune, Aušros g. 44, darbo valandomis tel. +370 608 06187 arba el. paštu kaunasATrsc.lt;

Klaipėdoje, Bijūnų g. 6, darbo valandomis tel. +370 608 06185 arba el. paštu klaipedaATrsc.lt;

Šiauliuose, Vilniaus g. 229, darbo valandomis tel. +370 608 06198 arba el. paštu siauliaiATrsc.lt.

Pasistengsime Jums suteikti rūpimą informaciją.


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai


Svetainė atnaujinta remiant tuometinei Švedijos radiacinės saugos institucijai (dabar SSM)

foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s foto_s
foto_s
foto_s
foto_s