Kas yra pozitronų emisijos tomografija (PET)?

Pozitronų emisijos tomografija (PET) – vienas iš naujausių diagnostikos metodų, kai, fiksuojant radioaktyvių medžiagų susikaupimą, paciento organizme galima įvertinti funkcinius vidaus organų pakitimus. PET suteikia galimybę matuoti, vaizduoti ir palyginti biologinių metabolinių procesų intensyvumą bei kraujotaką įvairiose organizmo ir organų vietose, stebėti jų kitimus. Atliekant PET tyrimus ligą galima diagnozuoti (užfiksuoti vykstantį patologinį procesą) labai anksti ir nedelsiant taikyti jai gydyti būtinas priemones.
 
Dažniausiai PET tyrimas naudojamas onkologinių (krūties, smegenų, plaučių, žarnyno, prostatos ir kitiems navikams nustatyti, jų progresavimui vertinti, metastazių paieškai ir t. t.), rečiau – kardiologinių (širdies kraujotakos ir audinių pažeidimui (po infarkto) nustatyti) ir neurologinių ligų (smegenų kraujotakai ir metaboliniam aktyvumui vertinti, Alzheimerio ir Parkinsono ligoms, išsėtinei sklerozei, išeminiam kraujotakos sutrikimui, šoninei amiotrofinei sklerozei, Hantingtono ligai nustatyti) diagnostikai.
 
Atliekant PET tyrimus pacientui suleidžiama radiofarmacinio vaistinio preparato, kurio sudėtyje yra trumpaamžio, t. y. greitai skylančio, radionuklido. PET tyrimams naudojami radionuklidai ne tik greitai skyla, bet ir pasižymi unikalia savybe – jie yra ląstelių procesuose dalyvaujančių medžiagų atitikmenys. Pavyzdžiui, fluorodeoksigliukozė (F-18 FDG), kaip gliukozės, kuri yra mūsų organizmo energijos ir maisto šaltinis, atitikmuo, yra dažniausiai onkologijoje naudojamas PET radiofarmacinis vaistinis preparatas, kurio sudėtyje yra radionuklido F-18. Gliukozės apykaita naviko ląstelėse aktyvesnė nei sveikuose audiniuose, taigi radionuklidas F-18 kaupiasi tose organizmo vietose, kur sunaudojama daugiau gliukozės. Šis reiškinys naudojamas navikams ar metastazėms nustatyti.

PET tyrimams dažniausiai naudojami šie radionuklidai:
 
Radionuklidas
Pusėjimo trukmė
Gavimo būdas
18F
110 min.
 
 
Ciklotronas
13N
9 min.
15O
2,1 min.
11C
20 min.

Pasiruošimas tyrimui ir pats PET tyrimas trunka 1–3 valandas (priklausomai nuo tiriamo organo ir naudojamo radionuklido). Radioaktyviosios medžiagos kiekis paciento organizme greitai mažėja, todėl pacientas paleidžiamas namo iš karto po tyrimo.
 
Grįžti...

_________________________________________________________________________________________
Panašūs klausimai:
    • Kas yra branduolinė medicina? Atsakymas...
    • Ar pacientas tampa radioaktyvus po branduolinės medicinos procedūrų? Atsakymas...
    • Kaip elgtis pacientui po gydymo radioaktyviuoju jodu 131I? Atsakymas...
    • Ar galima besilaukiančiai moteriai atlikti procedūras, naudojant radiofarmakologinius preparatus? Atsakymas...
    • Ką daryti, jei po branduolinių medicinos procedūrų reikia išvykti į kitą valstybę? Atsakymas...sukūrė Artogama