Kaip mažinti radono kiekį patalpose?

Nustačius, kad patalpose radono yra daug, reikėtų jį mažinti. Daugelis mano, jog pakanka patalpas vėdinti, tačiau nustatyta, kad atidarius duris ir langus radono kiekis kambariuose kartais net padidėja. Taip atsitinka todėl, jog padidėja radono srautas iš grunto į pastato vidų.


Pirmiausia būtina nustatyti radono šaltinį ir jo patekimo vietas, pro kurias radonas gali patekti į patalpas. Nustačius, jog radono šaltinis yra gruntas, galima imtis šių priemonių: užsandarinti sienų bei grindų plyšius, įtrūkimus, tarpus bei visus galimus radono patekimo taškus, įrengti mechaninį tiekiamąjį bei ištraukiamąjį vėdinimą, padidinti jau esamos ventiliavimo sistemos greitį, įrengti oro „pagalves” po pastatu sistemą, pašalinti radioaktyvų gruntą prie pastato. Jei radono šaltinis yra statybinės medžiagos, radioaktyvių statybinių medžiagų paviršių galima padengti radonui nepralaidžiu sluoksniu, įrengti mechaninį ištraukiamąjį vėdinimą ar sutvarkyti jau esamą.


Yra daug metodų radono patalpose kiekiui mažinti. Kokį radono mažinimo būdą pasirinkti, priklauso nuo namo ar patalpų konstrukcijos, statybinių medžiagų, grunto, ant kurio namas pastatytas, radono kiekio name ir, žinoma, nuo to, kiek lėšų žmogus pasiryžęs tam skirti. Be to, kiekvienas turi pats nuspręsti, ar verta rizikuoti artimųjų sveikata.


Lietuvoje konsultantų radono kiekio mažinimo klausimais nėra, o visą informaciją apie radono matavimo ir mažinimo būdus gali suteikti Radiacinės saugos centras, ir prireikus, atvykti bei atlikti radono aktyvumo koncentracijos pastate tyrimus. Lietuvoje radono kiekis namuose matuojamas nuo 1995 m. Nustatyta, kad kai kur radono namuose yra daugiau, ypač karstiniuose regionuose.


Visi radono patalpose mažinimo būdai taip pat aprašyti B. Clavensjo, G. Akerblom ir G. Morkūno knygoje ,,Radonas patalpose. Jo kiekio mažinimo būdai”, kurią galima įsigyti Radiacinės saugos centre. 

 

Daugiau apie radoną galima sužinoti Radiacinės saugos centro interneto svetainėje adresu www.rsc.lt, pasirinkus meniu punktus:

 

Gyventojams > Radono skleidžiama apšvita . 

 

Gyventojams > Lietuvos radono žemėlapis .

 
 
Grįžti...

_________________________________________________________________________________________
Panašūs klausimai: 


sukūrė Artogama